Kız ve erkek çocukların pelvik tabanlı rahatsızlıkları bu merkezde tedavi ediliyor

Türkiye’nin sayılı ünitelerinden olan Pelvik Taban Merkezi, EÜTF’de hasta kabulüne başladı EÜTF Hastanesi bünyesinde hizmet...

Kız ve erkek çocukların pelvik tabanlı rahatsızlıkları bu merkezde tedavi ediliyor

Türkiye’nin sayılı ünitelerinden olan Pelvik Taban Merkezi, EÜTF’de hasta kabulüne başladı

EÜTF Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye başlayan ve Türkiye’nin sayılı ünitelerinden olan Pelvik Taban Merkezi’nde istemsiz kaka ve idrar kaçırma ile doğumsal anüs ve kalın bağırsak meseleleri olan çocukların bilhassa uzun devirde karşılaştıkları tıbbi, cerrahi ve psikososyal sıkıntılarının tedavisi bütüncül ve disiplinlerarası yaklaşımla yapılacak.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi(EÜTF) Hastanesinde birçok branşın multidisipliner yaklaşımıyla hizmet veren Pelvik Taban Merkezi, hasta kabulüne başladı. Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesinin sıhhat altyapısını güçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Çocuk Cerrahisi Anabilim Kısmı bünyesinde kurduğumuz Pelvik Taban Merkezi hizmet vermeye başladı. Sıhhat altyapımızın kuvvetlendirilmesinde güçlü bir adım daha atmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Hayırseverimiz, AK Parti Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’a Merkezimizin hizmete girmesindeki katkıların dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

 “Sağlık altyapımızı her geçen gün güçlendiriyoruz”

Merkez hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam kurumsal akredite olan araştırma üniversitemizin toplumla en ağır buluştuğu ünitelerinden olan ve A Plus niteliği taşıyan hastanemizi bir yandan çağın gerekleri doğrultusunda en son teknolojik aygıtlarla donatmaya devam ederken bir yandan da yeni üniteleri halkımızın hizmetine sunuyoruz. Üniversitemizin sıhhat altyapısının kuvvetlendirilmesinde güçlü bir adım daha atmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Günümüzde sıhhat kesimi süratli bir büyüme ve gelişme sürecinden geçiyor. Bilimin ışığında gelişen şartlar ölçüsünde, Tıp Fakültesi Hastanemizin bütün sıhhat hizmeti veren kliniklerinde çağın gereklerine uygun modernizasyonu sağlıyoruz. Pelvik Taban Merkezimiz, kız ve erkek çocuklarında son derece kıymetli olan kaka ve idrar kaçırma üzere rahatsızlıkların tedavisine yönelik hizmet verecek. Türkiye’nin sayılı ünitelerinden birisi pozisyonunda bulunuyor. İstemsiz kaka ve idrar kaçırma ile doğumsal anüs ve kalın bağırsak sıkıntıları olan çocukların bilhassa uzun periyotta karşılaştıkları tıbbi, cerrahi ve psikososyal meselelerinin tedavisi bütüncül ve disiplinlerarası yaklaşımla yapılacak. Hayırsever, AK Parti Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın katkılarıyla üniversitemize kazandırılan Merkezimizin, ülkemizde bir referans merkezi haline geleceğine inanıyorum. Üniversitemiz, hastanemiz, ilimiz ve bölgemiz için güzel olmasını diliyorum” dedi.

Multidisipliner merkez

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Muhsin Özgür Çoğulu, “EÜTF Hastanesi Pelvik Taban Merkezi kaka ve idrar kaçırma sorunları olan çocuklar için ülkemizdeki sayılı merkezlerden biridir. Merkezimizde bu sıkıntılar bütünsel bir yaklaşımla tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bünyemizde çocuk cerrahı, gastroenterolog, radyolog, hemşire, psikolog, fizyoterapist ve diyetisyen birlikte çalışmaktadır. Bu bağlamda ülkemizdeki yegane kurumlardan biridir.  Merkezimizde doğumsal anüs ve kalın bağırsak sıkıntıları olan çocukların bilhassa uzun devirde karşılaşılan tıbbi, cerrahi ve psikososyal meseleleri tedavi edilmektedir” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı