Kapadokya’da gün batımında ATV safari

Türkiye’nin değerli turizm merkezlerinden Kapadokya’ya gelen turistler, sıcak hava balonlarıyla kuşbakışı izledikleri peribacalarını gün batımında...

Kapadokya’da gün batımında ATV safari

Türkiye’nin değerli turizm merkezlerinden Kapadokya’ya gelen turistler, sıcak hava balonlarıyla kuşbakışı izledikleri peribacalarını gün batımında düzenlenen ATV tipleriyle da yakından görme imkanı buluyor.

Bölgede çeşitli cins aktifliklerine katılan yerli ve yabancı konuklar, bilhassa akşamüzeri ATV motorlarla peribacaları ortasında gezinti yapıp güneşin batışını izliyor.

Sıcak hava balonları başta olmak üzere at, deve, bisiklet ve arazi araçlarıyla düzenlenen çeşitlere katılan turistler, tarihi, kültürel ve doğal hoşluklar içinde eğlenceli vakit geçiriyor.

Gün batımı vaktinde bölgedeki firmalarca düzenlenen ATV ve atlı tipe katılan turistler, Ürgüp ilçesi, Ortahisar, Göreme ve Uçhisar beldeleri ile Çavuşin köyü etrafındaki vadilerde gezinti yaptıktan sonra vadi sırtlarından güneşin batışını izliyor.

Onlarca ATV motorla gezinti yapan konuklar, Göreme beldesindeki Güllüdere Vadisi girişinde çeşidi tamamlıyor.

Kapadokya Sportif Faaliyetler Derneği Lideri Adem Demirci, AA muhabirine, ATV çeşitlerinin bölgenin en değerli etkinliklerinden olduğunu söyledi.

Bu aktifliğin yaklaşık 15 yıldır düzenlendiğini vurgulayan Demirci, “Pandemi sürecinde durağanlaşan işler artık çok şükür düzgün. Özellikte ATV çeşitlerine talep çok fazla. Bu talebi karşılamaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz 4-5 aylık süreçte yaklaşık 250 bin kişi ATV çeşidine katıldı. Bunun bölge turizmine çok büyük katkısı var.” dedi.

Demirci, bu dönem ATV cinslerine ilginin ağır olduğunu ve bölgeye verilen ATV kotasının kelam konusu ilgiyi karşılayamadığını belirtti.

ATV tiplerinin turistlere farklı tecrübe sunduğunu lisana getiren Demirci, şunları kaydetti:

“Vadilerin makul bölgelerine araç giremiyor. Biz de müsaade verildiği ölçüde patika yollardan geçerek konuklarımızı Kapadokya vadilerinde gezdirmeye çalışıyoruz. Turistler de bu durumdan memnunluk duyuyor. ATV’ler bu bölgede balondan sonra en çok tercih edilen araç durumunda. Bilhassa adrenalin isteyen konuklarımız bu tipleri tercih ediyor. Gün batımına karşı ATV ile fotoğraf çektirmek isteyen turistler var. Ayrıyeten Kapadokya bölgesinde turizm 4 mevsim faaliyet gösteren bir kesim. ATV tipleri da 4 mevsim tercih edilen bir aktiflik. Burada ATV olmazsa olmazlardan.”

Avrupa’da yaşayan Çinli Lei Wei de “Kapadokya çok ilgi cazip bir yer. Araçlarla geziyoruz. Daha evvel bu türlü bir tecrübem olmamıştı. Burası benim için çok manalı.” diye konuştu.

AA / Murat Asil – Kültür Sanat