Japonya’da Mawar Tayfunu nedeniyle 263 uçuş iptal edildi

Pasifik bölgesinde tesirli olan Mawar Tayfunu Japonya’nın farklı kesitlerinde şiddetli yağışlar ve rüzgarlara neden oldu....

Japonya’da Mawar Tayfunu nedeniyle 263 uçuş iptal edildi

Pasifik bölgesinde tesirli olan Mawar Tayfunu Japonya’nın farklı kesitlerinde şiddetli yağışlar ve rüzgarlara neden oldu. Shizuoka, Aichi, Wakayama, Mie, Fukushima, Shizuoka, Saitama, Okinawa ve İbaraki eyaletleri başta olmak üzere birçok bölgede su baskınları yaşanırken, lokal yetkililer riskli bölgelerdeki binlerce bireye tahliye daveti yaptı. Okinawa eyaletinde şiddetli rüzgar nedeniyle meydana gelen kazalarda 10 kişinin yaralandığı açıklanırken, olumsuz hava kaideleri ulaşımı da etkiledi. En az 263 uçuşun iptal edildiği ülkede Tokaido Shinkansen demiryolu sınırındaki tüm süratli tren seferleri şiddetli yağışlar nedeniyle askıya alındı. Ülke genelinde birçok lokal tren çizgisinde da gecikmeler meydana geldi.

YETKİLİLER UYARDI

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), ülke genelinde görülen olumsuz hava kurallarının yarına kadar tesirli olmasının beklendiğini açıklayarak, şiddetli yağış kaynaklı mümkün toprak kaymaları ve su baskınlarına karşı hazırlıklı olmaya daveti yaptı.