İnternetin parçalanması, metaverse, güvenlik sigortası: Kaspersky’den 2023 için kapalılık öngörüleri

2023’te mahallî kanun kararları nedeniyle, davranış takibi için daha da çeşitlenen bir pazarın oluşumuna şahit...

İnternetin parçalanması, metaverse, güvenlik sigortası: Kaspersky’den 2023 için kapalılık öngörüleri

2023’te mahallî kanun kararları nedeniyle, davranış takibi için daha da çeşitlenen bir pazarın oluşumuna şahit olacağız. Dahası, akıllı telefonlar klasik evrakların vazifesini biraz daha devralacak ve sanal dünya (Metaverse) fikri gerçekliğimizin bir modülü olacak. Tüm bu değişikliklerin, çeşitli aygıt ve teknolojilerin daha inançlı olması tarafında bir talep yaratacağı kesin. Kaspersky’nin 2023 için Saklılık Tahminleri raporunun kıymetli noktalarını paylaşıyor.

2022 yılına, hem kurumsal hem de özel kesimi hedefleyen, dünya çapında mahremiyete ait birtakım düzenleyici faaliyetler damga vurdu. Tedbirlerden kimileri tüketicilere ziyan veren ticari nezaret ve data güvenliği uygulamalarını ele alırken, öbürleri hassas dataları daha fazla korumak için yayılımcı makine tahsili teknolojilerini ele aldı. Bununla birlikte, yakın gelecekte, bilhassa de mevcut jeopolitik ve ekonomik gündemlerle ilgili olanlar olmak üzere, toplumun karşı karşıya kalacağı pek çok mahremiyet sorunu bulunuyor.

Bu kestirim, Kaspersky’nin zımnilik uzmanlarının 2022’de şahit olduğu değişimlere ve eğilimlere dayalı olarak geliştiriliyor. Araştırmacılara nazaran, saklılık ve data toplama konusundaki görüşmelerde çeşitli paydaşlar ortasındaki büyük uyuşmazlıklar aşağıdaki eğilimlerle sonuçlanacak:

  1. İnternet’in parçalanması, daha çeşitli (ve yerelleştirilmiş) bir davranış izleme pazarına ve hudut ötesi bilgi transferine ait denetimlere yol açacak.

Çoğu web sayfası, amaçlı reklamcılık için kullanılan davranışsal dataları toplayan zımnî izleyicilerle hayatına devam ediyor. Davranışsal reklamlar işinde birçok farklı şirket faaliyet gösterse de Meta, Amazon ve Google üzere ABD merkezli büyük teknoloji şirketlerinin liderliği tartışılmaz. Lakin birçok bölgede yetkililer, bilgileri yabancı şirketlerle paylaşma konusunda giderek daha temkinli davranıyor ve bu da işletmeleri mahremiyet üzerinde çeşitli tesirleri olabilecek mahallî oyuncuları tercih etmeye yönlendiriyor. Büyük teknoloji şirketleri, güvenlik için küçük oyunculara nazaran daha fazla harcama yapsa da data ihlallerinde onların da hissesi var. Daha küçük bir varlık, bilgisayar korsanları için daha az ilgi alımlı olabilir, lakin birebir vakitte düzenleyici kurumlar tarafından da daha az inceleme ile karşı karşıya kalır.

  1. Akıllı telefonlar giderek daha fazla evrakın yerini alacak.

Günümüzde akıllı telefonlar yahut başka aygıtlar ödeme teknikleri olarak yaygın olarak kullanılmakta ve birtakım ülkelerde klasik plastik banka ve kredi kartlarını geçersiz kılmaktadır. Ayrıyeten akıllı telefonlar tıbbi emeller için – aşılamanın yahut mevcut COVID negatif sıhhat durumunun ispatı olarak – hatta bir kimlik kartının sayısallaştırılmış versiyonu olarak kullanılabilir. İkincisi hem kolaylık hem de risk getirebilir. Bir yandan, uygun formda uygulanan bir sistem, kasiyere isim yahut sokak adresi üzere öteki detaylarla birlikte evrakın tamamını göstermek zorunda kalmadan günlük doğrulamanın üstesinden gelinmesine yardımcı olabilir. Bu, taşınabilir aygıtların güvenliğini ve kapalılığını korurken bilgilerin saklanma formu konusunda da önemli talepler doğurur.

  1. Şirketler, içeriden gelen tehditleri engellemek için siber güvenlikte insan faktörüyle ve kullanıcı bilgilerini korumak için de toplumsal mühendislikle uğraş edecek.

Şirketler, uç nokta güvenliğinden XDR’ye (Genişletilmiş Algılama ve Yanıt) ve hatta proaktif tehdit avcılığına ağırlaşarak giderek daha kapsamlı siber güvenlik tedbirleri uygularken, beşerler da en zayıf halka olmaya devam ediyor. Data depolamaya yönelik çeşitli bulut tahlillerinin yanlış yapılandırılması üzere sorunların daha az ölçüde data sızıntısına neden olması ve insan kusurundan kaynaklanan ihlallerin de sayısının artması bekletiyor. Bu tehditleri azaltmak için şirketler, siber güvenlik farkındalığını artırmak için bilgi sızıntısı tedbire tahlillerine ve daha kapsamlı kullanıcı eğitimine yatırım yapabilir.

  1. Metaverse’nin kapalılığı hakkında daha fazla tasa duyulacak, lakin akıllı telefonlar ve objeleri İnterneti sayesinde ile halihazırda Metaverse’de değil miyiz?

İnsanların yalnızca nakitsiz ödeme yaparak ve gün boyunca cep telefonu taşıyarak ürettikleri data ölçüsü, en hassas sonuçları bile çıkarmak için kafidir. Akıllı mesken aygıtları, her yerde görüntü nezareti olan akıllı kentler, birden fazla kamerayla donatılmış otomobiller, IoT’nin daha fazla benimsenmesi ve hizmetlerin daima dijitalleşmesi -en azından şehirlerde- şahsî mahremiyet dediğimiz şeyi geçmişte bırakacak. Bu nedenle, bir metaverse, çevrimdışı tecrübeleri çevrimiçi dünyaya getirmeyi vaat ederken, çevrimiçi dünya şimdiden fizikî dünyayı ele geçiriyor.

  1. Sızıntılardan bıkan beşerler, onları engellemek için güvenlik sistemleri alacak

Uygun, çağdaş bir hayat yaşamanın maliyeti vardır: Örneğin, yemek siparişi vermek yahut bir otomobil çağırma hizmetini kullanmak, en azından hassas coğrafik datalar üretecektir. Bununla birlikte, saklılık şuuru artıyor ve beşerler ferdî hesaplarını garanti altına almak ile dijital ayak izlerini en aza indirmek için önleyici önlemler almaya başlıyor. Bunu yapmanın bir yolu, kendini data ihlallerine karşı sigortalamak olabilir. Halihazırda kimlik hırsızlığı durumunda kayıpları telafi eden hizmetler olsa da gelecekte daha geniş bir yelpazede sigorta tekliflerinin gelmesi bekleniyor.

“2022’de düzenleyici faaliyetlerin global bilgi pazarını mahallî oyunculara nasıl kaydırdığını gördük. Tıpkı vakitte, bu yıl tüketicilerini data toplamanın vatandaşlar ve hükümetler ortasındaki bağları nasıl direkt etkileyebileceğini gösteren olaylarla doluydu. Dahası, metaverse, yapay zeka yahut makine tahsili üzere hususların 2023’te kapalılık uzmanlarının ilgi odağı olmaya devam edeceğini inkar edemeyiz. Tekrar de 2022’nin jeopolitik ve ekonomik olaylarının yanı sıra yeni teknolojik trendlerin 2023’te kapalılık ortamını etkileyen ana faktörler olacağına inanıyoruz.” diyor Kaspersky Kapalılık Uzmanı Vladislav Tushkanov.

Securelist’te Kaspersky’nin 2023 için yaptığı mahremiyet öngörülerinin daha detaylı bir makalesini okuyabilirsiniz.

Bu iddialar, siber güvenlik dünyasındaki değerli değişikliklere ait yıllık varsayımlar dizisi ve analitik makaleler sunan Kaspersky Güvenlik Bülteni’nin (KSB) bir kesimi. Başka KSB modüllerine bakmak için linki ziyaret edebilirsiniz. 2022 için saklılık öngörülerine bakmak için daha evvelki yıllık raporu okuyabilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı