İnternet alışverişlerinde yeni dönem! Teknolojik ürünler geri verilemeyecek, iade kargo ücretini tüketici karşılayacak

Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan Aralı Mukaveleler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. İADE MÜDDETİ...

İnternet alışverişlerinde yeni dönem! Teknolojik ürünler geri verilemeyecek, iade kargo ücretini tüketici karşılayacak

Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan Aralı Mukaveleler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

İADE MÜDDETİ 14 GÜN OLDU

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan yönetmelikte, tüketicinin tam ve gerçek halde bilgilendirilmesi hedefiyle, tüketicinin malı satıcıya gönderme müddeti cayma bildiriminin yöneltildiği tarihten itibaren 14 güne çıkarılırken, cayma hakkının kullanımı halinde ortaya çıkan iade masraflarının uzaklıklı mukavelede kararlaştırılması imkanı getirildi. Tüketicilerin istekleri yahut ferdî gereksinimleri doğrultusunda hazırlanan mallara ait mukavelelerde tüketicinin bilgilendirilmesi ve onayı ile 30 günlük azami teslim müddeti yükümlülüğünün daha uzun müddetler için belirlenmesine karar verildi.

TEKNOLOJİK ESERLER İADE EDİLMEYECEK

Yönetmelikte, ‘Cayma hakkının istisnaları’ başlığında bulunan unsur 15’e de eklemeler yapıldı. Tüketicinin cayma hakkını kullanamayacağı durumlarda; tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlara ait kontratlar, canlı müzayede halinde açık artırma yoluyla akdedilen mukaveleler, tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı yahut yetkili servis tarafından heyetim yahut montajının yapılacağı belirtilen mallardan suram ya da montajı yapılanlara ait kontratlar hususları eklendi. Buna nazaran, tüketiciler internetten satın aldığı cep telefonu, akıllı saat, drone, tablet ve bilgisayarları iade edemeyecek.

KARGO FİYATINI TÜKETİCİ ÖDEYECEK

Bununla bir arada, artık tüketiciler iade kargoların fiyatını kendisi karşılayacak. Satın alınan cep telefonu, akıllı saat, tablet, bilgisayar ve drone üzere teknolojik eserlerde cayma hakkından faydalanılamayacak.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Umutcan Ören – İktisat