Intel Arm çiplerinin üretimi için yenileniyor

Modern çip üretiminin en önemli oyuncuları arasında yer alan Intel ve Arm, güçlerini birleştiriyor. İki...

Intel Arm çiplerinin üretimi için yenileniyor

Modern çip üretiminin en önemli oyuncuları arasında yer alan Intel ve Arm, güçlerini birleştiriyor. İki şirket, Intel’in sıradaki 18A üretim sürecinin Arm tasarımları ve fikri mülkiyetiyle kullanımının optimizasyonu konusunda “çok nesilli” bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, Intel’in Döküm Servisleri biriminin Arm için çip üreteceği anlamına gelmiyor. Anlaşma sayesinde Intel Arm ile çalışan Qualcomm ve MediaTek gibi markalar adına üretim yapabilecek.

İki şirket ilk etapta Intel 18A’nın mobil sistem üstü yonga tasarımları için optimizasyonuna odaklanacak. Uzun vadede Intel ve Arm arasındaki iş birliğinin otomobiller, Nesnelerin İnterneti cihazları ve veri merkezlerinde kullanılan çipleri de kapsayacak şekilde genişleyebileceği de belirtildi.

Buna ek olarak; Intel’in Arm lisans sahiplerine sunacağı destek, yonga levha üretiminin ötesine geçerek “paketleme, yazılım ve yongaları” içerecek şekilde genişleyecek. Bu da Intel’in Arm tasarımlarını üretmesini isteyen şirketler için tek durak olmayı hedeflediğini gösteriyor.

Intel Arm ile yaptığı anlaşmanın jeopolitik önemine dikkat çekiyor

Intel Arm ile yaptığı anlaşmanın jeopolitik önemine dikkat çekmeyi de ihmal etmedi. Şirketin açıklamasında “Bu iş birliği, Arm tabanlı CPU çekirdeklerinde mobil yonga tasarımında çalışan dökümhane müşterileri için daha dengeli bir küresel tedarik zinciri sağlayacaktır” şeklinde bir ifadenin yer alması göze çarpıyor.

Counterpoint Research tarafından geçtiğimiz yılın temmuz ayında yayınlanan bir araştırmaya göre, modern akıllı telefonlar için kritik öneme sahip yonga setlerinin yüzde 70’i Tayvan merkezli TSMC tarafından üretiliyor. Çin ve Tayvan arasındaki gerilimin bir savaşa dönüşme ihtimali de bu nedenle teknoloji dünyasında bir korkuya neden oluyor.