Hewlett Packard Enterprise Geniş Dil Modelleri için Yapay Zeka Bulutunu Tanıttı

Hewlett Packard Enterprise, HPE GreenLake portföyünü genişleterek, yeni teşebbüslerden Fortune 500 şirketlerine kadar tüm kuruluşların...

Hewlett Packard Enterprise Geniş Dil Modelleri için Yapay Zeka Bulutunu Tanıttı

Hewlett Packard Enterprise, HPE GreenLake portföyünü genişleterek, yeni teşebbüslerden Fortune 500 şirketlerine kadar tüm kuruluşların çok kiracılı harika bilgi süreç bulut hizmeti üzerinden isteğe bağlı olarak erişebilecekleri geniş lisan modelleri sunmak üzere yapay zeka bulut pazarına girdiğini duyurdu.

HPE GreenLake for Large Language Models (LLMs)’in piyasaya sürülmesiyle işletmeler, HPE’nin yapay zeka yazılımıyla pazar önderi üstün bilgisayarlarını birleştiren sürdürülebilir harika bilgi süreç platformunu kullanarak, büyük ölçekli yapay zekayı özel olarak eğitebilecek, ayarlayabilecek ve yaygınlaştırabilecek. HPE’nin partneri Alman yapay zeka girişimi Aleph Alpha ile ortaklaşa sunulacak olan HPE GreenLake for LLMs, müşterilerinin metin ve manzara işlemesi ile tahlil gerektiren kullanım muhtaçlıklarını güçlendirmek için alanda kanıtlanmış ve kullanıma hazır bir LLM sağlayacak.

HPE GreenLake for LLMs, HPE’nin gelecekte başlatmayı planladığı bir dizi dal ve alana has yapay zeka uygulamalarının birincisini simgeliyor. Bu uygulamalar iklim modelleme, sıhhat ve ömür bilimleri, finansal hizmetler, üretim ve ulaşım üzere alanları destekleyecek.                                                                  

Yapay zekada web, taşınabilir ve bulut kadar dönüşümsel tesire sebep olacak yeni jenerasyon bir pazar değişimiyle karşı karşıya olduğumuzu tabir eden HPE Lideri ve CEO’su Antonio Neri, şunları söyledi: “HPE, bir vakitler uygun finanse edilen devlet laboratuvarlarının ve global bulut devlerinin alanı olan yapay zekayı, HPE’nin kanıtlanmış, sürdürülebilir üstün bilgisayarlarında çalışan geniş lisan modellerinden başlayarak bir dizi yapay zeka uygulaması eşliğinde herkes için erişilebilir hale getiriyor. Artık kuruluşlar, muhtaçlık duydukları modelleri ölçekli ve sorumlu bir biçimde eğiten, ayarlayan ve yaygınlaştıran, isteğe bağlı bulut hizmetimizle inovasyonu teşvik etmek, pazarı değiştirmek ve yeni atılımlar gerçekleştirmek üzere yapay zekayı benimseyebilecekler.”

HPE, dünyanın en süratli harika bilgisayarı Frontier ile yapay zeka için gibisi görülmemiş seviyede performans ve ölçek sağlamak üzere harika bilgisayar alanında global liderliğini kanıtladı. Buna exascale sürat bariyerini aşmak da dahil.  

Birden fazla iş yükünü paralel olarak çalıştıran genel gayeli bulut tekliflerinin bilakis HPE GreenLake for LLMs, tek bir büyük ölçekli yapay zeka eğitimi ve simülasyon iş yükünü tam bilgi süreç kapasitesiyle çalıştırmak için eşsiz bir biçimde tasarlanmış yapay zekaya has mimari üzerinde çalışıyor. Teklif birebir anda yüzlerce yahut binlerce CPU yahut GPU üzerinde yapay zeka ve HPC iş yüklerini destekliyor. Bu özellik yapay zekayı eğitmek ve daha hakikat modeller oluşturmak için değerli ölçüde daha tesirli, emniyetli ve verimli modeller ortaya koyarken, işletmelerin meseleleri daha süratli çözmek ismine POC’den üretime giden seyahatlerini hızlandırmalarına imkan tanıyor.

Bir dizi yapay zeka uygulamasının birincisi olan HPE GreenLake for LLMs ile tanışın

HPE GreenLake for LLMs, Aleph Alpha’nın İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dahil olmak üzere birden fazla lisanda sunulan evvelce eğitilmiş büyük lisan modeli Luminous erişimini de içerecek. Luminous, müşterilerin kendi datalarından yararlanmalarına, özelleştirilmiş modelleri eğitmelerine ve ince ayar yapmalarına, kendi özel bilgilerine dayalı gerçek vakitli içgörüler elde etmelerine imkan tanıyor.

Bu hizmet, işletmelere çeşitli yapay zeka uygulamaları oluşturarak iş akışlarına entegre etme imkanı sunarken, iş ve araştırma odaklı pahanın kilidini açmaları için muhtaçlık duydukları gücü sağlayacak.

Aleph Alpha’nın kurucusu ve CEO’su Jonas Andrulis, şunları söyledi: “HPE’nin harika bilgisayarlarını ve yapay zeka yazılımını kullanarak bankalar, hastaneler ve hukuk ofisleri üzere kritik işletmelerin karar verme sürecini hızlandırmak, vakitten ve kaynaktan tasarruf etmelerini sağlamak için dijital asistan olarak kullanabilecekleri geniş lisan modeli Luminous’u verimli ve süratli bir formda eğittik. HPE GreenLake for Large Language Models’in lansman ortağı olmaktan gurur duyuyoruz. Luminous’u buluta genişletmek, iş ve araştırma teşebbüsleri için yeni uygulamaları destekleyerek müşterilerimize hizmet olarak sunmak üzere HPE ile iş birliğimizi genişletmeyi dört gözle bekliyoruz.” 

HPE yapay zeka eğitimi, ayarlaması ve yaygınlaştırması için üstün bilgisayar ölçeğinde güç sağlıyor

Dünyanın en güçlü ve sürdürülebilir muhteşem bilgisayarları olan HPE Cray XD üzerinde çalışan HPE GreenLake for LLMs, talep üzerine sunularak müşterilerin maliyetli, karmaşık ve özel uzmanlık gerektiren kendi üstün bilgisayarlarını satın alma ve yönetme gereksinimini ortadan kaldırıyor. Teklif, kod geliştirme, taşıma, yanılgı ayıklama ve ince ayar için eksiksiz bir araç seti ile HPC ve AI uygulamalarını optimize etmek üzere tam entegre bir yazılım paketi olan HPE Cray Programlama Ortamından yararlanıyor.

Bunun yanı sıra kurgulanan muhteşem bilgi süreç platformu, HPE yapay zeka/makine öğrenmesi yazılımlarına da takviye sağlıyor. Bunlar ortasında büyük ölçekli modelleri süratle eğiten HPE Machine Learning Development Environment ve muteber ve yanlışsız modeller oluşturmak üzere bilgileri tekrarlanabilir yapay zeka yetenekleriyle entegre etmek, izlemek ve denetlemek için kullanılan HPE Machine Learning Veri Management Software yer alıyor.

HPE GreenLake for LLMs sürdürülebilir altyapı üzerinde çalışıyor

HPE, müşterileri için sürdürülebilir bilgi süreç sunmaya dair kararlılığını ortaya koyuyor. HPE GreenLake for LLMs, Kuzey Amerika’daki QScale  üzere ortak barındırma tesislerinde çalışacak ve neredeyse yüzde 100 yenilenebilir güçle muhteşem bilgi süreç ölçeğini ve kapasitesini desteklemek için hedefe yönelik tasarım sunan birinci bölge olacak.1

Bulunabilirlik

HPE, HPE GreenLake for LLMs için şu an ek siparişleri kabul ediyor ve Kuzey Amerika’dan başlayarak 2023 takvim yılının sonuna kadar yaygınlığın artmasını bekliyor. Hizmetin Avrupa’ya önümüzdeki yılın başlarında gelmesi planlanıyor.

HPE Services, yapay zeka teşebbüsleri için strateji ve tasarım, operasyonlar ve idaresi kapsayan kapsamlı bir hizmet portföyü sunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı