Hastalığı sivrisinekler taşıyor… Eroğlu: “(Batı Nil virüsü) Yunanistan’da komşumuzda olması ülkemiz için risk teşkil ediyor”

Hastalığı sivrisinekler taşıyor… Eroğlu: “(Batı Nil virüsü) Yunanistan‘da komşumuzda olması ülkemiz için risk teşkil ediyor”...

Hastalığı sivrisinekler taşıyor… Eroğlu: “(Batı Nil virüsü) Yunanistan’da komşumuzda olması ülkemiz için risk teşkil ediyor”

Hastalığı sivrisinekler taşıyor… Eroğlu: “(Batı Nil virüsü) Yunanistan‘da komşumuzda olması ülkemiz için risk teşkil ediyor”

ANKARA – Türk Veteriner Tabipleri Birliği Merkez Kurulu Lideri Ali Eroğlu, “Batı Nil virüsü viral bir hastalık. İnsanlara da bulaşan ve insanlarda da mevt yapan bir hastalık. Yunanistan‘da komşumuzda olması da ülkemiz için bir risk teşkil ediyor” dedi.

Sivrisinekler yoluyla bulaşan Batı Nil virüsü, son olarak komşu ülke Yunanistan‘da görüldü. Yunanistan Ulusal Halk Sıhhati Örgütü tarafından ülkedeki son durum hakkında yapılan açıklamada, Yunanistan’da Batı Nil virüsü nedeniyle 11 kişinin hayatını kaybettiği tabir edilerek, ülke genelinde 123 hadisenin tespit edildiği aktarıldı. Son olarak komşu ülke Yunanistan’da 10’un üzerinde vefata ve 120’nin üzerinde olay sayısına neden olan Batı Nil virüsü hakkında değerlendirmelerde bulunan TVHB Merkez Kurulu Lideri Ali Eroğlu, “Son olarak Yunanistan’da görüldü ancak daha evvel çeşitli ülkelerde oldukça olay sayısı da olmuştu. Batı Nil virüsü viral bir hastalık. İnsanlara da bulaşan ve insanlarda da mevt yapan bir hastalık. Yunanistan’da komşumuzda olması da ülkemiz için bir risk teşkil ediyor. Bu hastalığı sivrisinekler taşıyor. Bilhassa sivrisineklerin etkin olduğu periyotlarda hastalık hem dünyada genelinde hem de son olarak Yunanistan’da görüldü. Bizim ülkemizde de geçmişte vakit zaman göründü. Bilhassa en son 2010 yılında görüldü. Vektör olarak virüsü sivrisinekler taşıyor” sözlerini kullandı.

“Covid-19 üzere bir bulaşma kelam konusu değil”

Hastalık bulaşında ana kaynağın sivrisinekler olduğunun altını çizen TVHB Lideri Eroğlu, virüsü içerisinde taşıyan sivrisineklerin göçmen kuşlara yapışarak hudut çok ülkelere de seyahat yapabileceğini vurguladı. Eroğlu, “İnsandan beşere bulaşma bu hastalıkta yok. Yani bir Covid-19 üzere bulaşma kelam konusu değil. Lakin sivrisineklere dikkat etmemiz gerekiyor. Bizim de yakın komşumuzda görülmesi hasebiyle, hayvan hareketliliği, insan hareketliliği, kuşların hareketliliği bu mevzuda kıymetli. Ayrıyeten biliyorsunuz ki Türkiye bilhassa göçmen kuşların güzergahında olan ülkelerden bir tanesi. Kuşlar yalnız vektör değil konakçı olarak kullanılıyor” açıklamasında bulundu.

“Hastaların aşağı üst yüzde 50’ye yakını her hangi bir semptom göstermeden seyrediyor”

Batı Nil virüsü hasebiyle yakalanan hastalıkta sabit klinik semptomların görülmediğini, genel viral hastalıklarda görülen tesirlerin görülebildiğinin altını çizen Eroğlu, “Elimizdeki bilgilere ve olaylara nazaran insanlarda çok klinik semptomlar görülmüyor. Hastaların aşağı üst yüzde 50’ye yakını her hangi bir semptom göstermeden seyrediyor. Hastalığın belirli bir aşısı ya da spesifik bir tedavisi yoktur. Genel viral hastalıklara karşı uygulanan genel tedaviler uygulanıyor. Ensefalit (beyin iltihabı) dediğimiz daha çok beyin sistemini etkileyen bir virüs bu. Ateş yükselmesi halinde seyredebiliyor. Kusma, ishal, bilhassa kas ağrıları, baş ağrısı bu hastalığın genel olarak belirtileri” formunda konuştu.

“Bu mevzuda ülkemiz belirli hassasiyetleri olan ve önlemler üzerinde de ağır mesai harcayan bir ülke”

Yunanistan’da ortaya çıkan hastalık ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yetkili üniteleri ile irtibatta olduklarının altını çizen Eroğlu, “Bu mevzu ile ilgili olarak, hastalık Yunanistan’da birinci çıktığı vakit, Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü üzere Tarım ve Orman Bakanlığımızın ilgili genel müdürlüğünün yetkilileri ile hatta bugün tekrar sabahtan bir görüşme yaptık. Bu hususta ülkemiz aşikâr hassasiyetleri olan ve önlemler üzerinde de ağır mesai harcayan bir ülke. Dikkat edildiği takdirde, daha evvelce de söylediğimiz üzere bütün viral hastalıklara karşı ferdî tedbirler çok kıymetli. Beşerden beşere bulaş kelam konusu değil, sivrisinekler yolu ile bulaş kelam konusu olduğu için; sivrisineklere karşı sinek kovucu üzere sivrisineklerin yaklaşmaması için tedbirler alınması gerekiyor. Bakanlık da bu çeşit viral hastalıklar ile ilgili gerekli önlemlerin alındığını bildirdi” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Utku Şimşek – Aktüel