Google, I/O 2022 etkinliğinde translate özelliği olan gözlüğü tanıttı

Yabancı lisan sorunu olan insanları sevindirecek bir eserin tanıtımı yapıldı. Google‘ın, son günlerde birçok yeni...

Google, I/O 2022 etkinliğinde translate özelliği olan gözlüğü tanıttı

Yabancı lisan sorunu olan insanları sevindirecek bir eserin tanıtımı yapıldı. Google‘ın, son günlerde birçok yeni eserin tanıtıldığı ve birçok kişi tarafından ilgiyle izlenen I/O 2022 aktifliği kapsamında tanıttığı eser büyük ilgi topladı.

TRANSLATE YAZILIMI GÖZLÜKTE

ABD merkezli teknoloji devi Google, kısa bir mühlet evvel gerçekleştirdiği “I/O 2022” aktifliğini merakla beklenen artırılmış gerçeklik gözlüğü için hazırladığı kısa bir tanıtım görüntüsüyle sonlandırdı. Çeviri özelliklerini merkezine alan gözlüğün, eş vakitli çeviri yapabilmek ve lisan bariyerini ortadan kaldırmak için Google Translate yazılımını kullanacağı söz edildi.

İŞİTME ENGELLİLER İÇİN DE DEĞERLİ

Tanıtım görüntüsünde İngilizce konuşan bir kullanıcının, gözlük sayesinde Mandarince konuşan öbür bir kullanıcıyla eş vakitli irtibat kurabildiği görüldü. Her iki kullanıcı da akıllı gözlükler sayesinde öbür kullanıcının konuşmasının canlı çevirisini görebiliyordu. Görüntüde ayrıyeten, kelam konusu teknolojiyi uzun müddettir beklediği için memnunluk duyan işitme engelli bir kullanıcıya da yer verildi.