Giresun’da beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden kişinin organı bir kişiye hayat oldu

Giresun‘da beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden 66 yaşındaki Keleş Kirman’ın organı bir bireye hayat oldu....

Giresun’da beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden kişinin organı bir kişiye hayat oldu

Giresun‘da beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden 66 yaşındaki Keleş Kirman’ın organı bir bireye hayat oldu.

Giresun Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesinde tedavi görmekte olan tüm müdahalelere karşın hayatını kaybeden Keleş Kirman’ın yakınlarının organ bağışında bulunmaları üzerine kara ciğerinin Erzurum‘da bir hastaya umut olduğu belirtildi.

Giresun Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesinden yapılan açıklamada, ” Hastanemizde genel durumu daha da berbatlaşmış ve yapılan tüm müdahalelere karşın maalesef beyin vefatı gerçekleşerek hasta tıbben vefat etmiştir. Vefat eden hastanın yakınlarına vefat bilgisi verildiği esnada ayrıyeten organ bağışı konusunda da bilgi verilmiştir. Hasta yakınlarının organ bağışında bulunmak istemeleri üzerine çabucak harekete geçilerek organ bağış süreci başlatılmıştır.

Organ bağışı için Samsun Bölge Uyum Merkezi ile irtibat kurularak istenilen gerekli tüm tetkikler yapıştırılmıştır. Organ çıkarımı için, Erzurum Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi grubundan Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Dr. Salih Kara idaresinde yeniden Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Dr. Furkan Uygur ile birlikte ameliyathane grubumuz hemşire Sibel Aldemir, Fatma Akdemir, Anestezi Teknisyeni Ercan Yılmaz, Zeynep Uçarkuş ve Ramazan Tütüncü ile birlikte organ çıkarımı gerçekleştirilmiştir. Vefat eden hastadan çıkarılan Karaciğer nakil bekleyen hastaya uygulanmak için Erzurum Atatürk Üniversitesi’ ne gönderilmiştir” denildi.

“Organ nakli büsbütün gönüllülük aslına dayanıyor”

Organ naklinin gönüllülük temeline dayalı olduğu da kaydedilen açıklamada,”Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, vilayet sıhhat müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, ayrıntılı bilgi alabilirler” bilgisi verildi. – GİRESUN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat