DEÜ’de Beyaz Önlük Heyecanı

İzmir’de birinci ve tek olma özelliği taşıyan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Veteriner Fakültesi’nde, “Beyaz Önlük...

DEÜ’de Beyaz Önlük Heyecanı

İzmir’de birinci ve tek olma özelliği taşıyan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Veteriner Fakültesi’nde, “Beyaz Önlük Tören” heyecanı yaşandı. Fakülteye kazandırılan yeni derslik, laboratuvarlar ve ameliyathane merkezi açılışlarının da yapıldığı merasimde konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Hekim olma yolunda ilerleyen evlatlarımızın muvaffakiyetleri, gurur kaynağı olarak bizlere de güç ve moral veriyor. Onlara güveniyor ve meslek seyahatlerinde muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Veteriner Fakültesi’nde “Beyaz Önlük Giyme Töreni” düzenlendi. İzmir’in birinci ve tek veteriner fakültesi olarak Kiraz’da kurulan DEÜ Veteriner Fakültesi’ndeki merasime; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, Kiraz Belediye Lideri Saliha Özçınar Kutlu, DEÜ Rektör yardımcıları, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldılar. Merasimde ayrıyeten, DEÜ Veteriner Fakültesi’ne kazandırılan yeni derslik, laboratuvarlar ve ameliyathane merkezinin açılışları gerçekleştirildi.

“BAŞARILARI GURUR KAYNAĞIMIZ”

Törende yaptığı konuşmasında beyaz önlüklerini giyerek mesleğe birinci adımlarını atan DEÜ’lü öğrencilere seslenen Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Bu yıl kayıtlanan 80 öğrencimiz ile birlikte toplam 197 öğrencisi bulunan Veteriner Fakültemiz, geleceğin uzman veteriner doktorlarını yetiştirmek üzere öğretim ve araştırma faaliyetlerini başarılı bir halde sürdürmektedir. Başka akademik ünitelerimize olduğu üzere Veteriner Fakültesi’ne verdiğimiz ehemmiyetle Fakültemiz, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Doktor olma yolunda ilerleyen evlatlarımızın muvaffakiyetleri, gurur kaynağı olarak bizlere de güç ve moral veriyor. Onlara güveniyor ve meslek seyahatlerinde muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

YENİ YATIRIMLARIN AÇILIŞI YAPILDI

DEÜ’de veterinerlik eğitimi almanın ayrıcalık olduğunu belirten Rektör Hotar, Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, hayvanların ömür haklarına ve hayvancılık kesiminin bilimsel çalışmalar doğrultusunda desteklenerek sağlıklı biçimde gelişmesine ehemmiyet verdiklerini kaydetti. Rektör Hotar, “Bu niyetimizin ve uğraşlarımızın bir sonucu olarak, İzmir’in birinci Veteriner Fakültesini Kiraz ilçesinde kurduk ve 2019 yılı itibariyle öğretim ve araştırma faaliyetlerimize başladık. Kiraz ve bölgenin kalkınmasında kıymetli rol sahibi Fakültemize, bugün ayrıyeten imali tamamlanan derslik, laboratuvarlar ve ameliyathane merkezimizi kazandırdık ve öğrencilerimiz ile akademisyenlerimizin kullanımına sunduk. İyi olmasını diliyorum. Kiraz Belediyesi ile sokak hayvanlarına yönelik örnek olacak bir barınak çalışmamızın da sonuna yaklaştık. Umuyorum ki bu merkezin de açılışını yakında yapacağız” diye konuştu.

“GAYRETİMİZ ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN”

DEÜ Veteriner Fakültesi’nin milletlerarası standartlarda eğitim anlayışı ile bölgenin gereksinim duyduğu alanlara odaklanan bir anlayışa sahip olduğunu aktaran Rektör Hotar, “Gayretlerimizi, öğrencilerimiz alanlarında uzman bireyler olarak yetişirken, eğitim-öğretim hayatlarını olabildiğince konforlu bir biçimde sürdürmeleri üzerine ağırlaştırıyoruz. Bundan sonra da yolumuza bu formda devam edeceğiz.  Önümüzdeki devirde de fakültemizin gücünü artıracak yeni projeler planlıyoruz. Böylelikle yüksek standartlarda, sürdürülebilir ve kaliteli bir öğretim ortamını muhafazayı ve geliştirmeyi hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

İLK 10’DA

DEÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Bulut ise merasim programında yaptığı konuşmasında, şimdi birinci mezunlarını vermemiş olan DEÜ Veteriner Fakültesi’nin muvaffakiyet sıralamasında Türkiye’deki veteriner fakülteleri ortasında birinci 10 içinde yer almasına vurgu yaptı. Bulut, “Beyaz önlüğün manası saflık, dürüstlük ve kusursuzluktur. Yalnızca fiziki manada değil; manevi manada da bu önlükler, hasta ve mesleğe karşı sorumluluk hissiyle dürüstlük ve samimiyetle taşınmalıdır” tabirinde bulundu.

Tören programının akabinde DEÜ Rektöra Prof. Dr. Nükhet Hotar, açılışı yapılan derslik, laboratuvar ve ameliyathane merkezlerini öğrencilerle birlikte gezdi. Öğrencilerle sohbet edip fotoğraf çekilen Rektör Hotar, akabinde DEÜ’nün toplumsal sorumluluk projelerinden olan  “Mutlu Ebeveyn Memnun Çocuk için Araları Aşıyoruz” isimli programda Kirazlı aileler ile bir ortaya geldi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı