Ete zam iddialarını Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yardımcı yanıtladı: Yakın zamanda ete zam görünmüyor

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, et...

Ete zam iddialarını Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yardımcı yanıtladı: Yakın zamanda ete zam görünmüyor

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, et ve süt eserlerine yüzde 35’e yakın artırım geleceği argümanlarını yanıtladı.

“ETE ARTIRIM GÖRÜNMÜYOR”

Yardımcı, açıklamaların spekülatörlük olduğunu belirterek şunları söyledi. “Yakın vakitte kırmızı ete bir artırım görünmüyor. Geçen yılki etin kilosu ile şu anda sattığımızın etin ortasında yüzde 30 artırım oranı var. Her besin unsuruna 3-4 katı artırım gelirken, baktığımız vakit şu an en ucuzu ettir. Pandemiden beri ete yüzde 30 artırım geldi.”

Üreticiyi yakından ilgilendiren ve et fiyatına tesir eden artırımlardan da bahseden Yardımcı, “Bu çok büyük bir artırım değil zira yeme yüzde 300 artırım gelmiş. Üretici kar mı ediyor hayır. Verilen takviye büyük yetiştiricilere değil, 3-5- 10 hayvanı olana da takviye verilmelidir. 50-100 hayvanı olan da zati para var. Girdilerimiz düşerse vatandaşımız daha ucuza et yiyebilir. Geçen sene 120-130 TL kıyma satıyorduk bu sene ise 150-160 TL ortasında satıyoruz. Kuşbaşıyı da 10 TL fazlaya veriyoruz. Kuzu but 130 TL, kuzu kol 120 TL, kıyma 150-160 TL. 30 TL’lik bir artış olmuş.” tabirlerini kullandı.

“YEMDE, SÜTTE DAYANAK GEREKİYOR”

Geçen sene 110 TL olan bir çuval yemin, bugün 350-400 TL’ye dayandığını hatırlatan Yardımcı,” Biz besiciliğimizi kurtarmak istiyorsak, üreticilerimize takviye olmamız gerekir. Yemde, sütte, öbür hususlarda takviye verirsek Türkiye’de hayvancılık bitmez. Spekülatörlüğe gerek yok. Türkiye’de hoş bir hayvancılık vardır fakat dayanak lazım. Süt bugün 10 TL bile olsa ucuz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat