Elon Musk’un beyin çipi projesi insanlar üzerinde denenecek

ABD’li iş insanı Elon Musk’un sahibi olduğu Neuralink firması, beyin çipi projesinin beşerler üzerinde denenmesine...

Elon Musk’un beyin çipi projesi insanlar üzerinde denenecek

ABD’li iş insanı Elon Musk’un sahibi olduğu Neuralink firması, beyin çipi projesinin beşerler üzerinde denenmesine başlanması için ABD Besin ve İlaç Yönetiminden ( Fda ) onay aldığını açıkladı.

DENEY KADEMESİ İÇİN MÜRACAATLAR ALINACAK

BBC’nin haberine nazaran, Neuralink toplumsal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, beyin çipi projesinin FDA tarafından onayının “birgün birçok beşere yardım etmesini sağlayacak değerli bir adım” olarak nitelendirildi. Açıklamada, Neuralink kadrosunun FDA ile yakın işbirliği sayesinde onay alındığı, deney evresi müracaatları için gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı belirtildi.

FELÇ VE KÖRLÜK ÜZERE RAHATSIZLIKLARIN TEDAVİSİ HEDEFLENİYOR

Neuralink firması, kelam konusu projeyle, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük üzere nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli bireylerin hayat kalitesini artırmayı hedefliyor.

MAYMUNLAR ÜZERİNDEKİ TEST BAŞARILI

Daha evvel maymunlar üzerinde test edilen çiplerin, beyindeki sinyalleri muvaffakiyetle yorumlayarak aygıtlara aktardığı kaydedildi. Öte yandan uzmanlar, Neuralink’in beyin implantlarının, yaşanabilecek olası teknik ve güvenlik tasaları dikkate alınarak yapılacak ön çalışmaların daha dikkatli ve geniş kapsamlı yapılması konusunda ihtarda bulunuyor.

Kaynak: AA / Murat Karadağ – Teknoloji