Dünya Yürüyüş Günü ne zaman? Dünya Yürüyüş Günü hangi gün? Dünya Yürüyüş Günü sözleri ve mesajları!

Dünya Yürüyüş Günü ne vakit?sorusu araştırılmakta. Dünya Yürüyüş Gününün yaklaşmasıyla bir arada vatandaşlar Dünya Yürüyüş...

Dünya Yürüyüş Günü ne zaman? Dünya Yürüyüş Günü hangi gün? Dünya Yürüyüş Günü sözleri ve mesajları!

Dünya Yürüyüş Günü ne vakit?sorusu araştırılmakta. Dünya Yürüyüş Gününün yaklaşmasıyla bir arada vatandaşlar Dünya Yürüyüş Günü tarihini araştırıyor. Yürüyüş bedenimiz ve sıhhatimiz için en değerli aktivitelerden bir adedidir. Beşerler yürüdükçe kendilerini yeterli ve dinç hissederler. Dünya Yürüyüş Günü ise yürüyüşün kıymetine farkındalık kazandırmaktadır. Pekala, Dünya Yürüyüş Günü ne vakit? Dünya Yürüyüş Günü hangi gün? Dünya Yürüyüş Günü kelamları ve mesajları!

DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ NE VAKİT?

Dünya Yürüyüş Günü 3-4 Ekim tarihlerinde kutlanıyor.

Her geçen gün oturarak her zamankinden daha fazla vakit geçiriyoruz. İş yerinde, işe giderken yahut meskende bilgisayar karşısında olsun, bu hareketsiz ömür şekli sıhhatimizi olumsuz etkiliyor. Çalışmalar “oturmanın yeni sigara içmek olduğunu” hatta hayat müddetini daha olumsuz biçimde etkilediğini gösteriyor.

Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFISA) tarafından 1991 yılında başlatılan Dünya Yürüyüş Günü, fizikî olarak faal olmanın ve fizikî hareketsizliğin global krizine karşı kolay ve eğlenceli bir kutlama sistemi sağlamaktadır. Ülkeler kutlama için farklı günler de belirleyebilmekte ise de otuz yılı aşkın bir müddettir, yüz altmıştan fazla ülkeden gelen milyonlarca insan, Ekim ayının birinci Pazar gününü “Dünya Yürüyüş Günü”ne dönüştürerek birlikte yürümeyi alışkanlık haline getirdi. Ülkemizde de 3-4 Ekim günleri yürüyüş günü olarak kutlanmaktadır. Amerikan Kalp Derneği ise, Nisan ayının birinci Çarşambasını Ulusal Yürüyüş Günü ilan ederek rastgele bir ekipmana muhtaçlık duymadan rahat ayakkabılarınızı giyip 30 dakika yürüyerek bugünün kutlanabileceğini duyurmaktadır.

Dünya Yürüyüş Günü aktiflikleri ile gündelik hayatımızın içine fizikî aktiviteyi entegre etmeyi teşvik etmek amaçlanmaktadır.

Günümüzde fizikî aktivitenin sıhhat için kıymetinin gereğince anlaşılamaması ve teknolojideki gelişmeler ile hayat şartlarının kolaylaşması giderek daha hareketsiz bir ömür usulünün benimsenmesi ile toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz üzere kronik hastalıkların görülme sıklığını artırmıştır. “Türkiye Beslenme ve Sıhhat Araştırması (TBSA) 2017” sonuçlarına nazaran ülkemizde 15 ve üzeri yaş her 10 şahıstan 4’üyetersiz seviyede fizikî aktivite yapmaktadır.

TBSA 2017 bilgilerine nazaran günlük oturarak ya da uzanarak harcanan vakit 15 yaş üzeri erkek için 384,5 dak. (6.4 saat); bayan için 374,1 dak (6.2 saat) ve toplam 379.3 dakika (6.3 saat)dır. Günlük oturarak ya da uzanarak harcanan vakit 19 yaş üzeri erkek için 376,7 dak (6.3 saat); bayan için 363,7 dak (6 saat) ve toplam 370.2 dakikadır (6 saat).

IHME’nin 2017 hastalık yükü hesaplamalarına nazaran 2017 “Low physical activity” risk faktörü için toplam vefat suratı 100.000 nüfusta 16,03 (8,7-25,05) ‘dür. Küresel olarak da bu paha 100.000 nüfusta 16,53 (8,92-26,26)’dür.

Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması (İlkokul 2. sınıflarda) (Turkey Childhood Obesity Surveillance Initiative COSI-TUR 2016) Sonuçlarına nazaran öğrencilerin dersleri dışındaki vakitlerde televizyon ve bilgisayar başında geçirdikleri mühlet (internet cafe, oyun salonları, bilgisayar, akıllı telefon, elektronik eşyalar);

Hafta içi: %21 hiç geçirmiyor, %42,5 bir saat, %23,5 iki saat, %12,7 üç saat ve üzeri

Hafta sonu: %12,2 hiç geçirmiyor, %17,9 bir saat, %28,3 iki saat, %41,6 üç saat ve üzeri geçiriyor olarak tespit edilmiştir.

Fiziksel aktivite beden direncinin artarak enfeksiyonlara karşı muhafaza geliştirilmesine katkı sağlayabilmektedir. Fizikî olarak faal olmayanlarda enfeksiyon görülme mümkünlüğü nizamlı fizikî aktivite yapanlara nazaran daha fazladır. Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de devam eden pandemi sürecinde güçlü bir bağışık sistemine sahip olmak epeyce değerlidir. Bağışıklık sistemini destekleyen değerli etmenlerden biri de fizikî olarak faal bir hayat sürmektir.

Yürüyüş yapmak ise tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri bedenimizin oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas kümelerinin dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir. İçinde bulunduğumuz süreçte toplumsal arayı koruyarak kişisel olarak yapacağımız yürüyüş aktivitesi fizikî ve ruhsal açıdan sıhhatimizi destekleyeceği üzere pandemi sürecinde kendimizin ve toplumun sıhhatini riske atmadan yapabileceğimiz ülkü bir aktivitedir.

Toplumun büyük bir çoğunluğunda fizikî aktivite, “spor” sözü ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Meğer fizikî aktivite, günlük ömür içinde kas ve eklemlerin kullanılarak güç harcaması ile gerçekleşen, kalp ve teneffüs suratını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra antrenman, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fizikî aktivite olarak kabul edilmektedir.

Fiziksel aktivitenin sıhhatin esirgeyici ve geliştirici tesirinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş kümesinde haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika; 5-17 yaş kümesi için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fizikî aktivite yapılmalıdır.

Orta şiddette fizikî aktivite, teneffüs yahut kalp atış suratında küçük artışlara neden olan orta seviyede fizikî efor gerektiren fizikî aktivitedir. Bunu şu halde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir lakin müzik söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en yeterli örneklerden birisidir.

Fiziksel aktiviteyi hayat biçimi haline getirmemizde yürüyüş kıymetlidir. Zira:

Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolay kolay yerleştirebilirsiniz.

Yürüyüş yapmak için ayrıyeten bir alet yahut özel hazırlık gerekmez.

Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak evvel inip yürüyebilir yahut otomobilinizi gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.

Size en yakın belediyelere ilişkin yürüyüş yollarından yahut Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü’ne ilişkin spor tesislerinden faydalanabilirsiniz.

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü kapsamında da COVİD 19’un getirdiği global salgının toplum, fizikî aktivite/spor topluluğu ve sıhhat sistemlerimizi dünya çapında etkilemesine karşın bu salgını yenmek için sporun ve fizikî aktivitenin gücünden hareketle yürüyüş yapılması önerilmektedir.

Düzenli yürüyüş yapmanın bağışıklık sistemini güçlendirmesinde faydası olduğundan hareketle topluluk halinde olmadan, maske ve toplumsal uzaklığa uygun formda vatandaşların yürüyüş yapmaları konusunda farkındalık, bilgilendirme çalışmaları yapılması değerlidir.

Daha fazla yürümek için teklifler;

Yürüyüş gününde yürüyüşe başlamadan evvel uygun ayakkabı ve rahat giysilerin giyilmesi önerilir. Yürüyüşler mümkünse müzik dinleyerek de keyifli hale getirilebilir.

Enfeksiyon hastalıklarından korunmak için gerekli hallerde maske ve uzaklık kurallarına uygun formda yürüyün ve konuşun

Daima merdivenleri tercih edin. Asansörü ve yürüyen merdivenleri boş verin ve bunun yerine merdivenlerden çıkın.

Varsa köpeğinizi gezdirin. Art bahçede koşmasına müsaade vermek yerine, onu yürüyüşe çıkarın. Hem pak havanın tadını çıkaracak hem de idman yapacaksınız.

Buluşma ayarlarken kafe yahut restoranda oturmak yerine, arkadaşlarınızla bir ortaya gelmek için parka gidin.

Öğle yemeğinde yürüyün. Masanızdan uzaklaşın ve öğlen yemeği yürüyüşü ile başınızı boşaltın. Arkadaşlarınızla yürüyebilir yahut kendinize biraz vakit ayırabilirsiniz.

Aracınızı daha uzağa park edin. İster alışveriş yapıyor olun ister işyerindeki otoparkta olun, size yürümek için daha fazla vakit tanımak için girişten uzakta bir yer seçin.

Toplu taşım araçları kullanıyorsanız bir yahut iki durak erken inin ve yolun geri kalanını yürüyün.

Bir soru sormak için yahut iş arkadaşınızı aramak yahut ona e-posta göndermek yerine kalkın ve masasına gerçek yürüyün. Arkadaşın öbür bir katta çalışıyorsa ve merdivenleri kullanırsanız bu sizin için bonus!

Aktif aile vakti yaratın. Akşam yemeğinden sonra TV karşısında oturmak yerine herkesi yürüyüşe çıkarın.

İşlerinizi yürüyerek yapın. Birtakım mahallî mağazalara gitmeniz yahut akşam yemeği almanız mı gerekiyor? Arabayı meskende bırakın ve onun yerine yürüyün.

Kendinizi bir adım sayarla şımartın. Sıhhatinize yatırım yapın ve günde kaç adım attığınızı takip ederek kendinizi sorumlu tutun.