Dropbox 500 çalışanıyla yollarını ayırıyor

Bulut depolama platformu Dropbox, 500 çalışanıyla yollarını ayırıyor. Bu da şirketin toplam çalışan sayısının yüzde...

Dropbox 500 çalışanıyla yollarını ayırıyor

Bulut depolama platformu Dropbox, 500 çalışanıyla yollarını ayırıyor. Bu da şirketin toplam çalışan sayısının yüzde 16’sına tekabül ediyor. Konuyla ilgili olarak şirket CEO’su Drew Houston’ın imzasıyla çalışanlara gönderilen açıklamada, kararın ekonomideki sıkıntılar nedeniyle alındığı belirtildi. Houston, bu işten çıkarmaların şirkete yapay zekâ birimini oluşturma imkanını vereceğini de sözlerine ekledi.

Houston’ın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “İdeal bir dünyada, insanları bir takımdan diğerine kaydırırdık. Ve bunu mümkün olan her yerde yaptık. Bununla birlikte, bir sonraki büyüme aşamamız, özellikle yapay zeka ve erken aşama ürün geliştirmede farklı bir beceri seti karışımı gerektiriyor. Son birkaç yıldır bu alanlarda büyük yetenekler kazanıyoruz ve daha da fazlasına ihtiyacımız olacak.”

Houston, değişimin bir parçası olarak, Dropbox’ın temel ve belge iş akışı işlerini birleştireceğini ve ayrıca ürün geliştirme ekiplerinde ayarlamalar yapacağını dile getirdi. Houston, şirketin zorlu ekonomik dönemlere rağmen hala “kârlı” olduğunu ve işten çıkarmaların “doğal olgunlaşmanın” bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

Dropbox CEO’su şu ifadeleri kullandı: “Bugün duyurduğumuz değişiklikler acı verici olsa da geleceğimiz için gerekli. Mobil ve buluta geçişte ön planda olduğumuz gibi, Dropbox’ın da yapay zeka çağının ön saflarında yer almasını sağlamaya kararlıyım. Makine zekâsı bize mevcut işlerimizi yeniden tasarlamamız ve yenilerini icat etmemiz için araçlar sağladığından herkesin işin başında olmasına ihtiyaç duyacağız.”

Dropbox’ın yapay zekâya ilgisi yeni değil

Houston yapay zekâya ilgisini daha önce de dile getirmişti. 2018’de şirketin kurucusu Arash Ferdowsi ile birlikte bir mektup kaleme alan Houston, makine öğrenmesi sayesinde müşterilerini daha iyi anlamalarının ve hizmet sunmalarının mümkün hâle geleceğini belirtmişti. Platformda yapay zekâ destekli bazı özellikler 2018’den bu yana mevcut olsa da, bazı görevleri insanlardan alıp yapay zekâya vermek şirketin ciddi bir değişim hazırlığı içinde olduğunu gösteriyor.

Dropbox’ın işten çıkaracağı çalışanlar en az 16 haftalık maaş, altı aya kadar sağlık hizmeti alacak ve kişisel kullanım için şirket cihazlarını elinde tutabilecek. İşine son verilenlere kariyer koçluğu ve işe yerleştirme desteği de sunulacak.