DIGILOGUE SUMMIT’22 Ufuk Açan İçerikleriyle İki Gün Boyunca Güçlü PSM’deydi!

Zorlu Holding’in DNA’sında yer alan inovasyon, teknoloji ve tasarım kavramları ile Güçlü Performans Sanatları Merkezi’nin...

DIGILOGUE SUMMIT’22 Ufuk Açan İçerikleriyle İki Gün Boyunca Güçlü PSM’deydi!

Zorlu Holding’in DNA’sında yer alan inovasyon, teknoloji ve tasarım kavramları ile Güçlü Performans Sanatları Merkezi’nin dijital sanata olan yenilikçi yaklaşımını somutlaştıran Digilogue platformu; “dijital dönüşüm” ekseninde etkileşim, keşif ve farkındalık yaratmak üzere dört panel, iki masterclass, bir canlı performans ve iki sinema gösteriminin yer aldığı Digilogue Summit’i beşinci sefer gerçekleştirdi. Herkese açık, fiyatsız olarak gerçekleşen aktiflikte; AI, Metaverse, NFT, Web 3.0 üzere çağımızın teknolojilerinin farklı disiplinler aracılığı ile yaratıcı sanayiler üzerindeki tesiri alanında uzman birçok öncü ismin katkısıyla 20-21 Ekim tarihlerinde gerçekleşti.

Teknolojinin ve dijitalleşmenin ve bu eksende doğan üretim gücünün yaratıcı sanayiler üzerindeki tesirini kitlelere göstermeyi hedefleyen, dijitalin farklı disiplinlerle alakasını irdeleyerek disiplinlerarası diyaloglar kurmayı amaçlayan Digilogue platformu; “dijital dönüşüm” ekseninde etkileşim, keşif ve farkındalık yaratmak üzere her sene düzenlediği Digilogue Summit’i Kuvvetli PSM çatısı altında beşinci kere gerçekleştirdi. Herkese açık, fiyatsız olarak gerçekleşen aktiflikte; AI, Metaverse, NFT, Web 3.0 üzere çağımızın teknolojilerinin farklı disiplinler aracılığı ile yaratıcı sanayiler üzerindeki tesiri alanında uzman birçok öncü ismin iştirakiyle 20-21 Ekim tarihlerinde iştirakçilerinin ağır ilgisiyle gerçekleşti.

Her disiplinden uzman üreticilerin, Kuvvetli PSM Led Screen’de ‘Açık Çağrı’ ile müracaatlarının kabul edilip, sahnelemek ve performe etmek üzere geliştirdiği mevcut yahut şimdi hiç gösterimi yapılmamış yapıtlarına çalışma ve sergileme alanının sağlandığı Digilogue Summit’in, panel, masterclass ve sinema gösterimlerinden oluşan 2 günlük programı, bu yıl 20-21 Ekim’de beşinci sefer Şiddetli PSM’de gerçekleşmiş oldu.

Ufuk açan paneller bu yıl da Digilogue Summit’te iştirakçileriyle buluştu!

Yapay zeka teknolojisinin günümüz dünyasında yaratıcılara ve sanatkarlara sunduğu yeni yollar ve fırsatların irdelenip, insan şuuru ve üretimi eserlerle süren paralel gerçekler üzerine yeni bakış açılarının ortaya çıkarıldığı; Selçuk Artut, Andreas Refsgaard, Mario Klingeman ve Sasha Stiles iştirakiyle Yapay Zeka ve Geleceğin Yaratıcı İnsan Potansiyeli’ iştirakçilerin ağır ilgi ve merakıyla gerçekleşti. Alper Bahçekapılı’nın moderatörlüğünde, Mode XL, Hey! Douglas, Basemode Records, Kamp Records üzere oluşumların kurucularından olan Yasin Vural (VEYasin) ve Boiler Room, SoundCloud ve shesaid.so platformlarında müzik sanayisindeki yeteneklerini geliştiren sanatçı Kaitlyn Davies’in katıldığı ‘Web 3.0 ve Müzik Sanayisinin Yeni Çağı’ panelinde geçmiş vaktin müzik algısı, müzik müddetlerini belirleyen faktörler ve geleceğin müzik algısı üzere müziğin dünü, bugünü ve yarını kapsamlı bir biçimde 20 Ekim günü iştirakçilerin ağır ilgisiyle masaya yatırıldı.

Panellerin ikinci gününde, insan davranışının incelenerek dijital sanatı ve davranış psikolojisini yakından takip eden akademisyen Levent Erden, CGI ve yapay zekayla çalışan görsel sanatçı ve direktör Enes Güç ve daha inançlı bir sanal dünya için çalışmalar yürüten ve Metaverse danışmanlığı yapan Nina Jane Patel’in yer aldığı Metaverse’de İnsan Davranışı’ panelinde, immersive teknoloji, blockchain ve metaverse’ün sınırsız cihan dizaynıyla insanın değişen aidiyet algısına paralel olarak hayal gücünün sınırsızlığı, değişen dünya tarifi ve insan potansiyelinin pandemi ile kazandığı yeni boyutları derinlemesine konuşuldu. imeceLAB yöneticisi Zeynep Çelik, sanatçı, dizayncı ve eğitmen Bager Akbay, sanatçı Meltem Şahin ve sanatında iktisat ile tabiat ortasındaki kesişmeleri ele alan sanatçı Elmas Deniz ile birlikte gerçekleşen Yeşil Bir Ayak İzi Küratörlüğü’ başlıklı panelde ise sürdürülebilirlik mevzularına daha temel noktalardan bakılarak mikro ve makro ölçekte bireyin öz farkındalıklarına dikkat çekilerek beşere düşen vazifeler tüm objektif taraflarıyla ele alındı. Tüm paneller sonunda moderatörlerin sorduğu sorular kadar iştirakçilerin yönelttiği soru-cevap’lar da hayli ilgi alımlı yeni farkındalıkların kapısını aralayarak iki günlük panel maratonu tamamlandı.

Sıra dışı Masterclass’lar iştirakçilere yeni tecrübeler sundu

Sanat ve etkileşim tasarımı ortasındaki diyalog üzerine çalışan ve bu alandaki yaratıcı potansiyeli ortaya çıkarmaya çalışırken kodları, algoritmaları ve makineleri kullanan Andreas Refsgaard, “Eğlenceli Makine Öğrenimi” adlı masterclass’ında bazen bir nesneyi binlerce kare ortasında kategorize edip kolay kolay takip ederken bazen de bir fotoğrafın yapay zeka tarafından nasıl uzun betimlemelerle yorumlanabileceğini o anda iştirakçilerin meraklı gözleri önünde sergiledi. Bahisler ve temalar ortasında süratli geçişlerin de yer aldığı canlı performansta iştirakçiler gözlerini ekrandan bir an olsun ayırmadı. SALT takımı tarafından gerçekleştirilen SALT’ın Türkiye sanat tarihine ait araştırmaları kapsamında yürütülen “Performans Arşivi” isimli öteki masterclass programında ise Salt Araştırma ve Programlar takımından Amira Akbıyıkoğlu, Sezin Romi ve Fatma Çolakoğlu’nun iştirakiyle kurumun 2020’den bu yana yürüttüğü Türkiye’deki performans araştırmasına odaklanıldı. Arşiv, stant ve web sitesi üzerinden ilerleyen masterclass’ın çıkış noktası, arşivlerin nasıl derlendiği, erişime nasıl açılacağı ve Sahnede 90’lar standına katkısıydı. Arşivci ve programcı perspektifinden sürecin tartışmaya açıldığı sohbette araştırmanın görselleştirilmesi, performansın kayıt altına alınması ve dijitalleştirilen arşivlerin yeni bir web sitesinde bir ortaya getirilmesi ile Salt Araştırma’da kamuya açılma süreçleri değerlendirildi.

Eşsiz bir canlı performans ile eşsiz sinema gösterimleri

‘Blue-Dot’ ve Models for Environmental Literacy’, başlıklı iki sinema gösteriminin yer aldığı panelde modüllü ekran üzerinde birbiriyle güçlü imajinasyonlar sağlayan görsellerin buluşması izleyenleri farklı boyutlara sürükledi. Data kaydını İskenderiye Kütüphanesi üzerinden farklı bir diyalektik vurgusuyla aktaran ‘Blue-Dot’ sineması, panelin kapanış sineması olurken ‘Gezegen Kenti ve Global Yırtıcı Tabiatın Geri Dönüşü’, film ve televizyon sanayisi için hayali geleceğimizin kentlerini, yerlerini ve sahnelerini görselleştiren mimar ve direktör Liam Young’ın sesli betimlemesiyle aktarılarak insanın dünyanın geri kalanını global ölçekli bir yırtıcı tabiata teslim etmesi ve dünyanın tüm nüfusu için hayali bir kentte bir bilim kurgu safarisindeki hayatı ele alındı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı