Danfoss, COP27’de bölgesel soğutmayı gündeme taşıdı

Küresel Güney’de bölgesel soğutma mümkün mü?  Danfoss, Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde, global ısınma ve sera...

Danfoss, COP27’de bölgesel soğutmayı gündeme taşıdı

Küresel Güney’de bölgesel soğutma mümkün mü? 

Danfoss, Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde, global ısınma ve sera gazı salınım oranlarının azaltılması maksadıyla 194 ülkenin iştirakiyle gerçekleştirilen COP27’de, Bölgesel Soğutma Sistemleri’ne olan muhtaçlığı gündeme getirdi. 

Şehir soğutması için mevcut güç talebinin 2050’ye kadar üç kattan fazla artarak Çin ve Hindistan’ın günümüz tüketiminin toplamı kadar fazla güç tüketebileceği bir düzeye ulaşacağı beklenmektedir Danfoss Kümesi İrtibat ve Sürdürülebilirlik Lider Yardımcısı ve Halkla Bağlantılar Müdürü Rasmus Abildgaard Kristensen, COP27 kapsamında düzenlenen bir panelde dünya önderlerini bu bilgiler doğrultusunda harekete geçmeye çağırdı.

Küresel iklim değişikliği sonucunda bilhassa soğutma sistemlerine her zamankinden daha çok gereksinim duyulan Afrika, Latin Amerika ve Asya ile Orta Doğu üzere bölgeleri kapsayan Global Güney bölgesinde ferdî soğutma sistemleri, çalışma sırasında çok ısı yayarak, kentlerin sıcaklık düzeyleri ve karbon salınımı üzerinde baskı yaratmaktadır.  

Rasmus Abildgaard Kristensen “Bölgesel soğutma sistemleri, kentlerde son derece tesirlidir. Tipik olarak tekil soğutma sistemlerinden beş ila on kat daha yüksek verimlilik sağlamaktadır. Merkezi bir tesiste kurularak daha az yer kaplamaları ve gürültü kirliliğini azaltmaları üzere yararlarıyla da kent planlamasına artılar sağladığını söyleyebiliriz” diye konuştu. 

Yalıtılmış yer altı borularından geçen soğutulmuş su akışını temel alan bölgesel soğutma sistemleri elektrikle çalıştırılabilir. Elektrik, güneş yahut rüzgar üzere yenilenebilir kaynaklardan yararlanılırsa, soğutmanın karbonsuzlaştırılması ismine kıymetli katkı da sağlanır. Ayrıyeten, bölgesel soğutma sistemi ile daha yüksek seviyede esneklik elde edilir. Rüzgarlı yahut güneşli bir günde üretilen elektrik, soğuk su elde etmek için kullanılabilir. Elde edilen soğuk su, güneşsiz ya da rüzgarsız vakitlerde kullanmak üzere buz depolarında saklanabilir.

Rasmus Abildgaard Kristensen “Küresel Güney’deki kentler, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen bölgesel enerjiyi binalarda daha yüksek güç verimliliği ile birleştirirse, iklim maksatlarından ödün vermeden insanlara soğutma sağlayabilir” diyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı