Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan peş peşe temaslar! NATO’ya üye olmak isteyen iki ülkeye de aynı mesajı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan peş peşe temaslar! NATO’ya üye olmak isteyen iki ülkeye de aynı mesajı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik talebine dair konular ele alındı.

SAMİMİ ADIMLAR ATILMASI VURGULANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye karşı somut ve samimi adımlar atması, savunma endüstrisi ihracatında Türkiye‘ye yönelik ambargo ve gibisi kısıtlamaları kaldırmayı ve ileride bunlara başvurmayacaklarını taahhüt etmesi gerektiğini vurguladı.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BRÜKSEL VE MADRİD’TE MÜZAKERELERE DEVAM EDİLECEK

Stoltenberg ise “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya müracaatlarını görüştüm. Önümüzdeki hafta Brüksel ve Madrid’de müzakerelere devam etme konusunda mutabık kaldık” sözlerini kullandı.

İSVEÇ BAŞBAKANIYLA DA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Stoltenberg’in akabinde İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede, İsveç’in NATO üyelik talebine dair konular ele alındı.

ELLE TUTULUR BİR AÇILIM GÖRÜLMEDİĞİ SÖZ EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, İsveç’in terörle gayret üzere Türkiye için değer arz eden temel bahislerde adım atması gerektiğini yineledi. İsveç’in terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye karşı somut hal değişikliğine gitmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu noktada İsveç’ten Türkiye’nin tasalarını giderecek elle tutulur bir açılım görmediklerini tabir etti.

SİLAH AMBARGOSU VE SAVUNMA ENDÜSTRİSİ

Silah ambargosu ve savunma endüstrisi kesimine yönelik yasal ve fiili kısıtlamaların kaldırılmasının yanı sıra iade ve hudut dışı taleplerinin karşılanmasını da beklediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bu konularda bağlayıcı taahhütleri somut ve net uygulamalarla birlikte görmek istediklerini kaydetti.

AA / Yıldız Nevin Gündoğmuş – Siyaset