Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Malezya Başbakanı’na tebrik telefonu

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Enver İbrahim’i, liderliğindeki koalisyonun seçim zaferi ve başbakan olarak...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Malezya Başbakanı’na tebrik telefonu

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Enver İbrahim’i, liderliğindeki koalisyonun seçim zaferi ve başbakan olarak atanması hasebiyle tebrik ederken Türkiye ile Malezya ortasındaki yakın iş birliğinin yeni devirde de karşılıklı itimat temelinde daha da güçleneceğine inandığını söz etti.

Malezya Başbakanı Enver İbrahim ise halka hitap ettiği sırada kendisini tebrik etmek için arayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşmasını vatandaşlarına dinletti.

Liderliğindeki koalisyonun seçimlerdeki zaferi ve başbakan olarak atanması vesilesiyle Enver İbrahim’i kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

“Kabine listenizi oluşturma gayretlerinizin muvaffakiyetle sonuçlanarak, hükümetinizin bir an evvel misyona başlamasını temenni ediyorum. İslam coğrafyasının iki kanadında yer alan ülkelerimiz ortasındaki müstesna alakaları, selefinizin temmuz ayındaki Türkiye ziyaretinde ‘Kapsamlı Stratejik Ortaklık’ düzeyine yükselttik. Kral Sultan Abdullah’ın ağustos ayında ülkemizi ziyaretinde ise harika bağlarımızı taçlandırdık. Yakın iş birliğimizin hükümetiniz periyodunda karşılıklı itimat ve halklarımızın menfaatleri temelinde daha da güçleneceğinden eminim. Savunma sanayi, lokal paralarla ticaret, finans, eğitim, terörle gayret alanlarında büyük bir işbirliği potansiyeline sahibiz. Dost ve kardeş Malezya’yı, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği coğrafyasında değerli bir ortak olarak görüyorum. Bu bağlamda işbirliğimizi ve dayanışmamızı memleketler arası platformlarda da sürdürmemiz ortak menfaatimizedir.”

“ENGİN DENEYİMLERİNİZDEN YARARLANMAYI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Enver İbrahim, “İlham vericisiniz ve güç vakitlerde düzgün bir kardeşimiz olarak yanımızda oldunuz. Malezya ile Türkiye ortasındaki ikili ekonomik, ticari ve kültürel münasebetlerimizi geliştirmeyi dört gözle bekliyorum.” dedi.

Malezya Hükümdarı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye ziyaretinde Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti kendisine ilettiğini aktaran İbrahim, “Ayrıca Kral Abdullah, ikili bağlantılar, ticari alakalar, askeri işbirliği, eğitim ve kültür alanındaki alakaların geliştirilmesi gerektiğini de söyledi. Ben de ferdî olarak engin deneyimlerinizden, bilhassa de hem memleketler arası hem de içeride tehdit olmayı sürdüren terörle gayret konusunda yararlanmayı dört gözle bekliyorum.” diye konuştu.

Hastanede yattığı 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine verdiği takviyesi hatırlatan İbrahim, “Sayın Cumhurbaşkanı, daha da fazla ileriye gidelim, mutabakatlar ve mutabakatlar imzaladık. Bence bu iş birliklerini daha da geliştirme ve ülkelerimizin bu takviye ve taahhütlerden daha da fazla faydalanmasının vakti.” dedi.

İbrahim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kendisini tebrik etmesinden duyduğu memnunluğu lisana getirdi.

Görüşmenin sonunda İbrahim, hitap ettiği topluluğa Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında bilgi vererek, dayanakları için teşekkür ettiğini söyledi.