Beylikdüzü’nün Riskli Binaları Tespit Ediliyor

Afetlere hazırlık konusunda örnek teşkil edecek çalışmalara imza atan Beylikdüzü Belediyesi, binalarının risk durumunu sorgulamak...

Beylikdüzü’nün Riskli Binaları Tespit Ediliyor

Afetlere hazırlık konusunda örnek teşkil edecek çalışmalara imza atan Beylikdüzü Belediyesi, binalarının risk durumunu sorgulamak isteyen vatandaşlara fiyatsız olarak “Hızlı Tarama Testi” hizmeti veriyor.

Başvurular sonucunda belediye gruplarınca yapılan hasar tespitinin akabinde, bina durumuyla ilgili en süratli formda vatandaşlara geri bildirim yapılıyor.

Olası afetlere karşı hazırlıklarını sürdüren ve örnek projelere imza atan Beylikdüzü Belediyesi, ilçedeki riskli binaların tespiti için de çalışmalar yürütüyor. Belediye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile koordineli bir halde fiyatsız olarak “Hızlı Tarama Testi” hizmeti veriyor. Vatandaşlardan gelen müracaatlar sonucunda belediye grupları, süratli tarama metoduyla binaların hasar tespitini yapıyor. Bu kapsamda kolon ve statik taşıyıcılarda sıyırma sürecinin yapılmasının akabinde gerekli ölçümler ve incelemeler yapılıyor. Toplanan datalar belediyenin teknik işçileri tarafından İBB’nin sistemine girildikten sonra sonuçlar inceleniyor ve binanın durumuyla ilgili vatandaşlara geri bildirimlerde bulunuluyor. 

Belediyenin internet sitesi üzerinden kolay başvuru

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin tarama testlerine olan talebi artırdığını söz eden Beylikdüzü Belediyesi Yapı Denetim Müdürü Ertan Kara, Beylikdüzü’nde 2 bine yakın müracaat yapıldığını belirtti. Kara, “İBB, 2020 yılından itibaren vilayet genelinde süratli tarama testi çalışmalarına başladı. 6 Şubat’ta gerçekleşen sarsıntıların akabinde bununla ilgili yerelde çok fazla talep oluştu. Biz de bir tahlil ortağı olarak ilçemizde testleri kendi bünyemizde yapmaya başladık. İBB ve Belediyemize gelen müracaatları toplayarak süratli tarama testlerini gerçekleştiriyoruz. Öncelikle, 10 katın altındaki binalarda bu sistem çalışıyor. Ayrıyeten, 1999 zelzelesi öncesi binalara öncelik veriyoruz. Müracaatları süratlice alarak yerinde incelemelerin yapılması için takımlarımızı adreslere yönlendiriyoruz. Sonuçları da en süratli formda ilgililere ulaştırıyoruz. D ve E sınıfı yani riskli olan binalardaki vatandaşlarımıza gerekli ikazlarda bulunuyor, kentsel dönüşüme yönlendirme ve tahlil noktasında da her türlü yardım ve takviyesi sağlıyoruz. Vatandaşlarımız, belediyemizin resmi internet sitesi olan www.beylikduzu.istanbul adresinde ana sayfasında bulunan online süreçler sekmesinden basitçe müracaat yapabilirler” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı