Beslenme ve Diyetetik uzmanından üniversite öğrencilerine kariyer önerileri

Üniversite öğrencilerine özel, Meslek Sohbetleri düzenlendi. Meslek planlaması yapmaya çalışan öğrenciler, Uzman Diyetisyen Selahaddin Dönmez...

Beslenme ve Diyetetik uzmanından üniversite öğrencilerine kariyer önerileri

Üniversite öğrencilerine özel, Meslek Sohbetleri düzenlendi. Meslek planlaması yapmaya çalışan öğrenciler, Uzman Diyetisyen Selahaddin Dönmez ile bir ortaya geldi. Alanı hakkında öğrencilere çeşitli bilgiler sunan Dönmez, meslek hayatındaki yaşadığı zorluk ve muvaffakiyetleri tek tek anlatarak öğrencilere tekliflerde bulundu.

Öğrencilerine mesleklerinde yol göstermek hedefiyle İstanbul Kent Üniversitesi’nde Meslek Sohbetleri düzenlendi. 27 Mayıs’ta gerçekleştirilen aktiflikte ise Uzman Diyetisyen Selahaddin Dönmez yer aldı. Öğrencilere alanıyla ilgili bilgiler veren Uzman Dönmez, “Sağlıklı beslenmenin çok kıymetli olduğunu üniversite hayatımda anladım. Bugün 2021 Küresel Beslenme Raporu sonuçlarına baktığımızda, dünyada kıymetli olan meselelerin içinde obeziteyi görüyoruz. Doğurganlık çağındaki bayanlarda da demir eksiği ipliği anemisi yaygın. Ayrıyeten çocukların büyüme ve gelişmesinde kronik beslenme yetersizliği olan uzunluk uzamasının artık her çocukta çok fazla arttığını görüyoruz. Diyabet ve hipertansiyon sıklığı da artıyor” açıklamasını yaptı.

“ASIL NEDEN KUSURLU BESLENME ÖNERİSİ”

Dünyada yaygın olan bu hastalıklara bulaşıcı olmayan, diyetle önlenebilir kronik hastalıklardan korunma dediklerini vurgulayan Uzman Dönmez, “Bugün baktığımızda yanlış diyet uygulamaları, yanlışlı beslenme teklifleri, beslenme uzmanının dışında bir sıhhat profesyoneli ya da sıhhat profesyonel olmayan şahısların beslenmeyle ilgili direktif vermesi üzere olaylar da bu durumu artırıyor. Bu yüzden de bu hastalıklar sık görülüyor” dedi.

“BİZ UZMANLAR, TOPLUMA SAĞLIKLI BESLENMEYİ AŞILAMALIYIZ”

Türkiye’de en değerli probleminin süt ve süt eserlerini çok az tüketmek olduğunu belirten Uzman Dönmez şunları söyledi:

“Her yüz meskenden doksan beşine beyaz undan yapılmış ekmek giriyor. O yüzden ekmeklerimizi değiştirmeliyiz, zenginleştirmeli sağlıklı hale getirmeliyiz. Biz beslenme uzmanları da birinci olarak istikrarlı yiyeceklerde besin çeşitliliği, et, süt, yoğurt, zerzevat, meyve açısından güçlü, ikinci olarak bir gün içerisinde iki öğün tertibinde, üçüncü olarak ise bireylerin fizyolojik gelişimleri, fizyolojik durumları, cinsiyetlere aktivite yapıp yapmaları, kronik hastalıklarına yatkınlıkları ve kronik hastalıklarının olup olmamasına bağlı olarak beslenme tekliflerini şahsileştirmek temel amaçlarımızın başında geliyor diyebiliriz. Biz beslenme uzmanları da beslenmeyle ilgili öneriyi verecek tek ve ehil kişi olarak ısrarlı formda faydalı olabilecek bu beslenme tekliflerini toplumdaki bireylere tek tek anlatmalıyız. Yeni gelen mezun arkadaşlarımız bize daha güçlü, daha yeterli bir yol sağlayacaklar diyebiliriz.”

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat