Bahçeşehir Koleji ve SODİMER, Olağanüstü Haller Pedagojisini Hayata Geçiriyor

SOSYAL Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) ile Bahçeşehir Koleji, eğitim öğretimin savaş,...

Bahçeşehir Koleji ve SODİMER, Olağanüstü Haller Pedagojisini Hayata Geçiriyor

SOSYAL Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) ile Bahçeşehir Koleji, eğitim öğretimin savaş, zelzele, sel, salgın üzere afet ve harika hallere nazaran yine dizayn edilmesini sağlayan ‘olağanüstü haller pedagojisini’ hayata geçiriyor.  SODİMER Lideri Prof. Dr. Levent Eraslan, “Olağanüstü durumlarda, afetten etkilenen bölgelerde eğitimi eski haline getirmek ve sürdürmek için usul ve süreçleri dikkate almamız, olağandışı şartlarda çocuklar, gençler ve topluluklar için eğitimi tekrar tesis etmemiz gerekiyor” dedi.

Türkiye‘nin 65 vilayetinde 153 yerleşkesi bulunan, en son Kahramanmaraş merkezli zelzelede bölgede etkilenen 3 bin 837 öğrencinin öbür vilayetlerdeki 60 yerleşkeye naklini sağlayan Bahçeşehir Koleji, SODİMER iş birliğinde harikulâde haller pedagojisini hayata geçirmek için çalıştay düzenlendi. Çamlıca Yerleşkesi’nde gerçekleşen çalıştaya, Bahçeşehir Koleji Eğitimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan, SODİMER Lideri Prof. Dr. Levent Eraslan, okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı. Çalıştayda, savaş, zelzele, salgın üzere fevkalâde hal ve afetlerde eğitim öğretim nasıl olmalı, öğretim programları nasıl modüllere dönüşmeli, teknikler neler olmalı, ölçme-değerlendirme nasıl yapılmalı, hangi öğretim gereçleri kullanılmalı, ailenin rolü, ders araçları nasıl olmalı, öğretmen yeterlilikleri neler olmalı üzere mevzularda çalışmalar gerçekleştirildi.

‘HERKES ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMALI’

En son Türkiye’yi yasa boğan sarsıntının akabinde eğitimde aksama yaşanmaması için çalışmalara başladıklarını lisana getiren SODİMER Lideri Prof. Dr. Levent Eraslan, “Normal hayatımızı ve toplumsal faaliyetlerimizi kesintiye uğratan, fizikî, toplumsal, kültürel ve ekonomik kayıplara neden olan ve üstesinden gelmeye çalıştığımız büyük bir afet yaşadık, tesirleri devam ediyor. Büyük kayıplarımız oldu. Bu afetin hem bölgede yaşayan insanların hem de bizlerin üzerindeki tesirleri aylar hatta yıllar boyunca sürebilir. Bu tesirleri yalnızca fizikî olarak düşünmemek gerekir, ruhsal yahut toplumsal tesirlerini kolay kolay atlatamayacağımız büyük bir afet. Böylesi harika durumlarda hem inanılmaz durumun önlenmesi hem de zararın en aza indirilmesi için evvelce hazırlık, olaya müdahale, düzgünleştirme ve tekrar inşa adımları kelam konusu. Biz, evvelden hazırlık periyodunu ve müdahale periyodunu geride bıraktık. Şu anda uygunlaştırma ve tekrar inşa adımlarını yaşıyoruz. Lakin bu adımların hepsinde uygun planlama, yönlendirme, koordine ve uygulamanın başarılı olabilmesi için tüm kurum ve kuruluşların üstüne düşen misyonu layıkıyla yapması gerekir. Biz de üzerimize düşeni yapmak için harekete geçtik” dedi.

‘EĞİTİM HER ŞARTTA DEVAM ETMELİ’

Eğitim ve öğretimin dizaynıyla ilgili süreçte inanılmaz haller pedagojisini kavramsallaştırdığını söyleyen Eraslan, “Hayatın olağana dönmesi noktasında bizim literatüre kazandırdığımız ‘Olağanüstü Haller Pedagojisi’ devreye giriyor. Bu ülkenin en çok muhtaçlık duyduğu modellerden biridir harikulâde haller pedagojisi. Öncelikle, eğitim her kural ve olguda devam edebilme özelliğine sahip bir olgudur. Sarsıntılar, savaşlar, yangınlar, sel felaketleri üzere pandemik süreçlerde eğitimin işleyişi farklılaştırılmalıdır. Öğretim programlarının seyreltilmesi, öğretim ortamları, öğrenme kaynakları, ölçme kıymetlendirme üzere süreçlerin bu akut durumlara nazaran yine dizayn edilmesine ‘olağanüstü haller pedagojisi’ diyoruz.  Günümüz dünyasında, risklerin ve tehditlerin dünya çapında büyüdüğünü ve çeşitlendiği görüyoruz. Eğitim her şartta temel bir insani haktır ve her şartta devam etmesi gerekir. Böylesi harika durumlarda, afetten etkilenen bölgelerde eğitimi eski haline getirmek ve sürdürmek için yol ve süreçleri dikkate almamız, olağandışı şartlarında çocuklar, gençler ve topluluklar için eğitimi yine tesis etmemiz gerekiyor. Kısaca bu tip durumlarda, eğitimde bir B planı gerekiyor ve bunun için çalışıyoruz” diye konuştu.

Bahçeşehir Koleji Eğitimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan ise “Olağanüstü hallerde eğitim ve öğretimin devamlılığını sağlamak birinci önceliklerimizden biri. Fevkalâde haller pedagojisini hayata geçirmek için çalışmalarımız süratle devam ediyor” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Eğitim