Bahaeddin Özkişi Kimdir? Biyografi Sayfası

Bahaeddin Özkişi Kimdir? Biyografi, bölümünde Bahaeddin Özkişi Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Bahaeddin Özkişi Kimdir?...

Bahaeddin Özkişi Kimdir? Biyografi Sayfası

Bahaeddin Özkişi Kimdir? Biyografi, bölümünde Bahaeddin Özkişi Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Bahaeddin Özkişi Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Bahaeddin Özkişi, 1928 senesinde İstanbul Fatih’te dünyaya geldi. Babası Manisa Demirci ilçesinin Nakşi şeyhlerinden Hacı Halit Efendi’nin oğlu Ömer Lütfi Efendidir.

1939’da İstanbul’da 20. Yıl İlkokulu’nda, 1942’de Karagümrük Ortaokulu’nda okudu. Daha sonra Sultanahmet Sanat Enstitüsü’ne sürdü. O sıralarda ilk hikâyelerini yazmaya başladı. Sanat Enstitüsü’nü bitirdikten sonra Haliç Tersanesi’nde ustabaşı oldu.

Askerliğini 1947 senesinde Erzurum’da yapan Bahaeddin Özkişi, 2 yıl Almanya’da kaldı. Almanya’da kaldığı sırada batı dünyasını da yakında zamandan tanıma fırsat buldu. Yurda döndükten sonra 1956’dan vefatına kadar İTÜ’de kaynak öğretmeni olarak çalıştı.

Yeşilköy hava alanında çalıştığı sıralarda, tanıştığı edebiyat ustaları kendisiyle yakında zamandan ilgilenirler. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın evindeki bir sohbette yazdıklarını dinleyen Tanpınar, “Devam et evladım. Sen on tane Sait Faik edersin” der.

1959’da hikâyelerini “Bir Çınar Vardı” adlı kitapçıkta topladı. Bu kitapçık otuz hikâyecikten meydana geliyordu. Akbaba dergisinde mizah öyküleri olarak yayımlanmıştır.1969 senesinde evlendi.

1970-1971 senelerı içinde Köse Kadı – Uçdaki Adam – Sokakta olmak üzere üç roman paylaşımı yaptı. Yayınlamadığı hikâyeleri yeniden gözden geçirilip ilavelerle Göç Zamanı adıyla basıldı. “Köse Kadı” adlı roman çeşitli film şirketleri aracılığıyla senaryo için istenmiş fakat eşi ve kızı Zeyneb’in, bu filmin Kuruluş filmi ayarında ve sekiz-on bölümlük bir dizi film olmasında ısrarları sebebiyle projeler gerçekleşmemiştir.

Bahaeddin Özkişi, 10 Kasım 1975 tarihinde vefat etti.

Bahaeddin Özkişi Kitapları


Bir Çınar Vardı
Köse Kadı
Uçdaki Adam
Sokakta
Göç Zamanı
İki Prens