Almanya Başbakanı Scholz: Putin ile tekrar görüşmeyi planlıyorum

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Alman medyasına röportaj verdi. Başbakan Scholz, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin...

Almanya Başbakanı Scholz: Putin ile tekrar görüşmeyi planlıyorum

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Alman medyasına röportaj verdi.

Başbakan Scholz, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile vakti geldiğinde görüşmeyi planladığını söyledi. Son telefon görüşmelerinin üzerinden uzun vakit geçtiğini belirten Scholz, “Zamanı geldiğinde Putin ile tekrar konuşmayı planlıyorum” sözlerini kullandı.

Rusya’da iktidar değişikliği olması durumunda izleyeceği yol sorulan Scholz, “Bu cins spekülatif şeyler umurumda değil. Eninde sonunda Moskova ve Kiev’deki yetkililer bir muahede yapmak zorunda kalacak” dedi.

Scholz, maksadının Ukrayna’yı etkin olarak desteklerken öbür taraftan NATO ile Rusya ortasında direkt bir çatışma çıkmasını önlemek olduğunu vurgulayarak, “Asla tek başımıza hareket etmemeliyiz, dostlarımız ve müttefiklerimizle yakın uyum içinde hareket etmeliyiz” biçiminde konuştu.

Savaşın müzakere yoluyla sona erme ihtimali sorulan Scholz, Putin’in savaşın “bir çeşit soğuk barış” yaparak bitirilemeyeceğini anlaması gerektiğini söyledi. Scholz, “Adil bir barıştan bahsediyoruz ve bunun ön şartı Rus birliklerinin geri çekilmesidir” dedi.

İki başkan, en son 2 Aralık’ta telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Bir saat süren görüşmede Scholz, Putin’in Rus askerlerini Ukrayna’dan çekmesini isterken, Putin ise Berlin idaresinin Ukrayna’daki krize yönelik tavrını tekrar gözden geçirmesi gerektiğini belirtmişti. İki önder ayrıyeten 13 Eylül’de de telefon görüşmesi yapmıştı.