Aliyev’den Rusya’ya yönelik yaptırımlarla ilgili açıklama

Moskova’da gazetecilere demeç veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi ve Rusya’ya yönelik yaptırımlara...

Aliyev’den Rusya’ya yönelik yaptırımlarla ilgili açıklama

Moskova’da gazetecilere demeç veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi ve Rusya’ya yönelik yaptırımlara ait konuştu.

“RUSYA, YAPTIRIMLARA KARŞI DİRENÇ GÖSTERECEK”

Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının etkisiz olacağını düşündüğünü belirten Aliyev, Rusya’nın yeni yaptırımlara karşı direnç göstereceğini söyledi.

Rusya’nın potansiyeli, coğrafyası ve kabiliyetini öne çıkararak her türlü yaptırıma karşı dirençli olduğunu söyleyen Aliyev, “Bu benim ferdî görüşüm ve Rusya’ya daha evvel uygulanan yaptırımlar da bunu kanıtlıyor” dedi.

“YAPTIRIMLAR ASLINDA RUS ÜRETİCİLERE YARDIMCI OLDU”

Yaptırımların etkisiz olacağı konusunda olumlu olduğunu açıklayan Aliyev, “Yaptırımlar aslında Rus üreticilerin ithalata bağımlılıklarını azaltmasına yardımcı oldu” dedi.

Batı’nın ‘Rus iktisadına elbette darbe indireceğini’ söyleyen Aliyev, Putin’in harekat kararını verirken muhtemelen bunu da hesaba kattığını düşündüğünü söz etti.

“TAHMİN ETMEK SIKINTI FAKAT AÇIKÇASI BU UZUN BİR MÜHLETİN BAŞLANGICI”

Aliyev, askeri operasyonla ilgili ise “Tahmin etmek sıkıntı fakat açıkçası bu uzun bir sürecin başlangıcı. Açıkçası, Rusya devlet lideri (Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanıma) kararını verdiğinde, sanırım bu sürecin uzayacağını anladı” dedi.