Akşener’den “HDP ile aynı masaya oturur musunuz?” sorusuna yanıt: Biz kalkarız onlar oturur

İyi Parti Genel Lideri Meral Akşener, HaberTürk ekranlarında Fatih Altaylı’nın sunduğu TekeTek programına katıldı. Gündeme...

Akşener’den “HDP ile aynı masaya oturur musunuz?” sorusuna yanıt: Biz kalkarız onlar oturur

İyi Parti Genel Lideri Meral Akşener, HaberTürk ekranlarında Fatih Altaylı’nın sunduğu TekeTek programına katıldı. Gündeme ait değerli değerlendirmelerde bulunan Akşener, HDP ile ilgili de dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“BİZ O MASAYKEN OLMAZ”

Altaylı, bir orta Akşener’e “HDP ile 6’lı masaya oturur musunuz?” diye sordu. Akşener ise bu soruya kesin bir lisanla karşılık vererek, “Biz kalkarız onlar oturur” dedi. UYGUN Parti önderinin açıklamasında şu sözler yer aldı: “Bizim HDP ile ilgimiz ve bakış açımız net ortada. Onların da bize karşı bakış açısı net ve ortada. Birbirine en dürüst olan iki siyasi partiyiz. 6 milyon HDP’ye oy vermiş Kürt seçmenini, bir çuvala koyup Kürtlere hakaret etti denilmesi kadar haksız, iki yüzlülük olamaz. Kürtlere hakaret ediliyor kimse farkında değil. Burada bir illüzyon ve gölge boksu var. Kürtler eşittir PKK’lı hali getiriliyor. Bu hakikat değil. Ne ben ne arkadaşlarım, Kürtleri incitecek tek söz etmeyeceğiz. Kürt eşittir PKK’lı olamaz. ÂLÂ Parti’nin bu sistemin bir pürüzü olduğu düşünülürse, masadaki 5 parti de bunu kabul ederse biz kalkarız HDP oturur. Biz de buna hürmet duyarız. Biz oradayken olmaz. HDP de birebirini söylüyor.”

“KILIÇDAROĞLU’NUN ADAY OLMA HAKKI MEVCUT”

Akşener, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına ait bir soru üzerine, “Altılı masayı toplayan Kemal Beyefendi. O masanın bir noter olma durumu yok. Kemal Beyin bir aday tanımı vardı, ben ona daima katıldığımı tabir ettim. Benim de iki yıldır söylediğim bir şey var, kazanacak bir aday. Münasebetiyle biz hem kazanacak bir aday, devlet aklı olan bir aday. Sayın Kılıçdaroğlu’nun aday olma hakkı mevcut. Lakin başka parti liderlerinin da adaylık konusunda teklifleri mevcut. Ben de ‘aday değilim’ dediğim için hiç pişman değilim. O masada herkes fikrini söyleyebilir. Kemal Beyefendi adaylığını söyleyebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“ESAD’LA GÖRÜŞEYİM, GÖÇMENLERİ GÖNDERELİM’ DEDİM”

Partisinin sığınmacı siyasetine değinen Akşener, şunları kaydetti: “Erdoğan’a ‘Ben gideyim, Esad ile görüşeyim bu göçmenleri gönderelim’ dedim. Altılı masanın göçe dair hazırlıkları var. En çok da kendi partim hazırlıklı. Altılı masa olarak somut bir plan hazırlandı. Altılı masa, 2023’te seçimi kazındığında, 2026’da bitmiş oluyor sorun 3 yılda. “