Acil Sağlık Hizmetleri Haftası

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz Acil durumlarda milletimizin devlete ulaştığı ilk numara “112” Acil Çağrı Hizmetleridir

Acil Sağlık Hizmetleri Haftası
Ülkemizde hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin tanıtımı ve konu hakkında farkındalığın arttırabilmesi amacıyla 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde ve maalesef bölgemizde başta deprem olmak üzere sel, toprak kayması, çığ düşmesi gibi doğal afetlerin yanı sıra salgın hastalık ile karşı karşıya kalmıştık.
Sağlık sistemimizin en önemli ve hassas noktasında görev alan, insanların hayata tutunma mücadelelerinde yanlarında olan acil sağlık hizmetleri çalışanlarımızın fedakârlıkları, her türlü takdirin üzerindedir. Ülke geneli meydana gelen salgın, bölgemizde meydana gelen deprem ve yine ilimizde meydana gelen sel felaketinde can kurtarmak adına cansiperane mücadele veren bütün Acil sağlık hizmetleri çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum.
Acil Sağlık Hizmetleri, ülke genelinde her ilimizin en uç noktalarına kadar yayılmış, 24 saat kesintisiz olarak hizmet veren sağlık ordumuzun olmazsa olmaz bir sistemidir.
Sağlık hizmetleri sunumunda ayrı bir öneme sahip acil sağlık hizmetleri, kaliteyi artırmak için farklı ulaşım araçlarını bünyesinde toplamıştır. Ayrıca her geçen gün gelişen teknolojik alt yapısı, acil sağlık istasyonları ve profesyonel sağlık ekibi ile her an göreve hazır bir şekilde hizmet vermektedir.
Acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan tüm vatandaşlarımıza, hızlı bir şekilde ulaşabilmek amacıyla, ilimizde 64 istasyon ile İlimizde 100 adet Kara Ambulansı, 3 adet Kar Paletli Ambulans, 3 adet 4 Sedyeli Ambulans, 1 adet Obez Ambulansı ve 2 Adet Yenidoğan Ambulansı mevcuttur.
Profesyonel sağlık ekiplerimiz ile vakalara kent merkezinde 10, kırsalda ise 30 dakika içinde ulaşma oranımız yüzde 95’i yakalanmıştır.
Bu vesileyle; 112 Acil Çağrı hattının gereksiz aranmaması ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında halkımızın duyarlı olmasını istiyoruz. 1- 7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftasını kutlar görevlerini hakkıyla yerine getiren tüm sağlık personellerimizi tebrik ederim” dedi.
Balıklıgöl platosunda kurulan stantta konuşan Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Abdulkadir Kısmet;
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Acil sağlık hizmetleri başkanlığı olarak 1-7 aralık Acil sağlık hizmetleri haftasını kutlamak ve 112’nin faaliyetlerini tanıtmak amacıyla Balıklıgöl platosunda kurulan standımızda bilgilendirme ve uygulamalı ilk yardım farkındalık eğitimleri vermekteyiz. Bu kapsamda ne kadar vatandaşımıza ulaşabilirsek hayat kurtarmaya da o kadar yaklaşacağımızı umut ediyoruz.” Ambulansa yol ver Yaşama yol ver” diyerek Tüm acil sağlık hizmetleri çalışanlarının haftasını kutlarım” dedi.