“Karagül mayası gözaltı morlukları ve şişliklerine iyi geliyor”

Şanlıurfa Halfeti’de yetişen karagülün hem kozmetik hem de sıhhat bölümünde kullanıldığını ve son günlerde karagüle ilginin arttığını söyleyen...

“Karagül mayası gözaltı morlukları ve şişliklerine iyi geliyor”

Şanlıurfa Halfeti’de yetişen karagülün hem kozmetik hem de sıhhat bölümünde kullanıldığını ve son günlerde karagüle ilginin arttığını söyleyen Koku Kültürü ve Turizm Derneği Lider Yardımcısı Bihter Türkan Ergül, karagül mayasının cilde olan yararlarını araştırmaya devam ettiklerini belirtti. Ergül, karagül mayasının gözaltı morlukları ve şişliklerine yeterli geldiğini vurgulayarak, mayanın daha bilinmeyen birçok olumlu tesiri olduğunun da altını çizdi.

Karagül mayasının birçok ülke tarafından talep edildiğini belirten Ergül, “Verimli Anadolu toprakları yıllar boyunca sayısız medeniyetin hoşluk ve sıhhat sırlarına hizmet etti. Karagül, bu sırların birçoğunu içinde barındırıyor. Biz de Anadolu topraklarındaki koku kültürünü araştıran Tiyrus Koku Uygarlığı olarak yalnızca Halfeti’de yetişen ve karagül bahçelerinden ele edilen karagül mayasının cilde olan yararlarını araştırmaya devam ediyoruz” dedi.

“KARAGÜL OLARAK BİLİNEN HALFETİ GÜLÜ ÜZERİNE ARAŞTIRMALARA BAŞLADIK”

Karagül’ün Isparta gülünden daha güç yetiştiğini söyleyen Ergül, gülün yılda iki sefer Nisan ve Ekim aylarında hasat verdiğini ve 5 ton gül yaprağı kullanılarak mayasının oluşturulduğunu belirtti.

Karagül mayasının cilde yararını Isparta laboratuvarlarında araştıran Doç Dr. Sabri Erbaş da “2018 yılında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde kurulan Gül ve Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (GÜLAB) kurucu Müdür olarak atandım. 2015 yılında Koku Kültürü Derneği ile tanışma fırsatım oldu ve yeni birliktelikler ortak çalışmaları da beraberinde getirdi. Bilhassa Şanlıurfa ilinin Halfeti ilçesinde yetişen ve Karagül olarak bilinen Halfeti gülü üzerine araştırmalara başladık” tabirlerini kullandı.

“KARAGÜLE GÖRSEL HOŞLUĞUNUN YANINDA ENDÜSTRİYEL BİR BEDELDE KAZANDIRABİLMEKTİ”

Karagül mayasını makul evrelerden geçirerek elde ettiklerini vurgulayan Doç Dr. Sabri Erbaş, “Hedefimiz Karagüle görsel hoşluğunun yanında endüstriyel bir kıymette kazandırabilmekti ve bu maksatla 2019 yılında Halfeti gülü çiçeklerinin koku karakterlerini belirlemek için Halfeti gülü uçucu yağı, aromatik suyu, konkreti (katı gül yağı) ve absolütün koku profillerini belirledik. Fark ettik ki yaptığımız bu araştırma Halfeti gülünün kokusunun kıymet taşıyabileceği ve potansiyel bir kullanım alanı olabileceği idi. Lakin ayrıntılı çalışmalara muhtaçlık vardı. Zira Halfeti gülünün uzun bir çiçeklenme dönemi var ve çiçekler bitki üzerinde uzun müddet kalıyor, halbuki Isparta’da yetişen yağ gülünün günlük toplanması gerekiyor, bir sonraki güne kalan güller süratlice dökülüyordu. Bu nedenle öncelikle Halfeti gülünün koku sentezinin daha âlâ anlaşılabilmesi için fotoğrafta görmüş olduğunuz evrelerde hasat yaptık ve koku sentezi ile içeriklerini araştırdık. Hala uzun dönem açan Halfeti gülünde uygun vakti için farklı periyotlarda hasat edilen çiçeklerde koku karakterizasyonu üzerine araştırmalarımız devam ediyor” halinde konuştu.

Dünyanın bilhassa doğal kozmetik dalının son günlerde karagül mayasında peşinde olduğunun altını çizen Bihter Türkan Ergül, karagül mayasının cilde sağladığı yararlarını şöyle sıraladı:

“Cildimizde ve yüzümüzdeki ödememi atmaya yardımcı olur”

“Cilde parlaklık verir”

“Cilt sıkılaştırıcı özeliğine sahiptir”

“Yaşlanma belirtileri ile çaba eder”

“Doğal bir tonik olması sebebi ile cilde faydalıdır”

“Mineral ve vitaminler konusunda epeyce zengindir”

“Yorgunluktan ve uykusuzluktan oluşan gözaltı morlukları ve şişliklerine düzgün gelir”

“Cildin kaybettiği nemi süratlice sağlar”

“Gün içinde güzel kokusu ile gücümüzü yükseltir”

“Nemli saçlarda kullanıldığında parlaklık verir.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat