Yerli ve milli izleme yazılımı ilk kez ChatGPT ile birleştirildi!

ITServ, birinci yerli ve ulusal yazılım sertifikalı izleme yazılımı ITOC’u yapay zeka robotu ChatGPT ile...

Yerli ve milli izleme yazılımı ilk kez ChatGPT ile birleştirildi!

ITServ, birinci yerli ve ulusal yazılım sertifikalı izleme yazılımı ITOC’u yapay zeka robotu ChatGPT ile birleştirdi. Bu geliştirmeyle birlikte ITOC, ChatGPT ile yaşanılan meselelerin tahlillerini iletebilen, gelişmiş makine öğrenme modelleri ve algoritmalarıyla birlikte sorunları tahlil eden ve yapay zeka teknolojisiyle bir arada tahlil teklifleri sunabilen birinci monitoring (izleme) yazılımı oldu. Artık ITOC ile tüm teknolojik altyapılarını 7/24 cepten ve portal üzerinden izleyebilen kurumlar, rastgele bir meselede ChatGPT yapay zekâ entegrasyonu sayesinde kritik sorunların tahlil müddetlerini kısaltabilecek ve verimliliği artıracak

Türkiye’de şirketlerin teknolojiye açılan penceresi olan ITServ, birinci yerli ve ulusal izleme yazılımı sertifikasına sahip eseri ITOC (IT Operation Center) ile yapay zeka ChatGPT’yi birleştirdi. Birinci kere Türkiye’de kullanılmaya başlanacak hizmet ile kurumlar teknolojileriyle ilgili sorunlarına ChatGPT yapay zeka entegrasyonu sayesinde kritik sorunların tahlil müddetlerini kısaltabilecek ve verimliliği artırabilecekler.

ITGroup bünyesindeki ITServ, birinci yerli ve ulusal sertifikalı yazılım eseri olan ITOC’u geçtiğimiz yıl kullanıma sunmuştu. ITOC, kurumlara 7/24 her an ve her yerden akıllı telefon, tablet yahut bilgisayar üzerinden teknolojik altyapılarını izleme imkânı veriyordu. ITOC ayrıyeten, 7/24 müdahale grubu sayesinde problemleri yalnızca tespit etmekle kalmıyor, birebir vakitte kısa bir müddette müdahale ederek tahlile kavuşturuyordu.

ITServ, artık de ITOC’u yapay zekâ algoritması ChatGPT ile birleştirerek altyapı izleme yazılımları ortasında dünyada bir birinci olacak hizmeti başlatacağını duyurdu. ChatGPT, ITServ mühendisleri tarafında modellenerek ITOC ile entegre edildi. Yapılan geliştirmeyle artık ITOC kullanan tüm şirketler BT sistemlerinde yaşayacakları mümkün bir anomali durumunda, yapay zeka ve makine tahsili takviyeli yeni modül sayesinde daha inançta olacaklar. 

Eğitim için kullanılıyordu

Yapay zekayı birinci sefer monitoring yani izleme yazılımıyla birleştirdiklerini belirten ITGroup CEO’su Mehmet Ertan Erdoğan, süreci ve maksatlarını şöyle anlattı: “Bir müddettir makine öğrenmesi ile eserlerimizi geliştiriyordukChatGPT takviyeli yeni modülümüzü  ekiplerimizin karmaşık ve güç sorunlarda daha süratli aksiyon alabilmeleri için geliştirdik. Mühendislerimizin gerçekleştirdiği çalışmayla artık iş ortaklarımızın da yapay zekadan faydalanmasını sağlayacak hizmeti devreye alıyoruz. Gelecekte de yapay zeka ve makine öğrenmesini kullanarak birincileri gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

Aylık abonelikle sunuyor

ITServ, ITOC ile sahip olma modeli dışında bir lisans satın almaya gerek kalmadan aylık abonelik ödeme metotlarıyla de 7/24 izleme ve müdahale hizmetlerini kullanma imkanı sunuyor. ITOC bilhassa operasyon merkezinde, kurumları 7/24 takip eden takımıyla fark yaratıyor. 

ITOC nasıl çalışıyor?

ITOC uygulaması kurumların sistemine entegre edildiği andan itibaren şirket altyapısında bulunan network, güç, server, depolama, iklimlendirme ve gibisi ekipmanları çabucak keşfediyor. Bu keşfin akabinde aygıt ve yazılımlarda mümkün yaşanan sorunları gerçek vakitli olarak tespit ederek ilgili yöneticilere bildiriyor. Çıkan muhtemel sorunlarda tüm çalışanlara bildirim gitmesi yerine yalnızca, ilgili departman görevlilerine gerekli alarm ve bildirim iletileri gönderiliyor.   Kurumlar için ITOC’un operasyon takımı tarafından 7/24 sıkıntılara müdahale hizmeti de veriliyor. Tüm bu iş süreçlerini Android & iOS uyumlu taşınabilir aygıtlar üzerinden yönetme imkanı tanıyan ITOC uygulaması sistem ve network altyapılarını 7/24 istenilen vakit ve istenilen yerden izleme esnekliği sağlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı