Yapay zekanın babası Hinton: Yaptıklarımdan pişmanım

New York Times’a açıklamalarda bulunan Geoffrey Hinton, “Bu alandaki gelişmelerden kaynaklanan potansiyel tehlikelerden dolayı yapay...

Yapay zekanın babası Hinton: Yaptıklarımdan pişmanım

New York Times’a açıklamalarda bulunan Geoffrey Hinton, “Bu alandaki gelişmelerden kaynaklanan potansiyel tehlikelerden dolayı yapay zeka konusundaki çalışmalarımdan pişmanım” diyerek, Google’daki misyonundan istifa etti.

Hinton, yapay zeka sohbet robotlarının şu an insanoğlundan daha tehlikeli olmadığını lakin birtakım potansiyel tehlikelerinin epeyce korkutucu olduğunu belirterek, yakın vakitte insanoğlundan daha zeki olabilecekleri kanaatini taşıdığını söz etti.

“ENDİŞE DUYMAK GEREKİR”

Chatbot’un, yakında bir insan beyninin sahip olduğu bilgi düzeyini geçebileceğine işaret eden Hinton, “Şu anda gördüğümüz şey, GPT-4’ün sahip olduğu genel bilgi ölçüsü açısından bir kişiyi gölgede bırakması, ortadaki farkı gitgide açmasıdır. Muhakeme açısından o kadar düzgün değil lakin kolay muhakemeleri yapabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

yapay zekanin babasi hinton yaptiklarimdan pismanim 0 p3Aabj7n

İlerleme suratı göz önüne alındığında, sürecin epey süratli formda gelişmesini beklediğini kaydeden Hinton, bu nedenle endişelenmek gerektiğini lisana getirdi.

“KABUS SENARYOSU”

Hinton, yapay zekayı makus emeller için kullanma potansiyeline de değinerek, bunun bir “kabus senaryosu” olacağına dikkati çekti.

Yapay zekanın, “Daha fazla güç elde etmem gerekiyor” üzere potansiyel bir tehlike barındırdığı ihtarında bulunan Hinton, “Geliştirmekte olduğumuz zeka çeşidinin sahip olduğumuz zekadan çok farklı olduğu sonucuna vardım.” diye konuştu.
Hinton, “Biz biyolojik sistemleriz, bunlar ise dijital sistemler. Dijital sistemlerin biyolojik sistemlerden en büyük farkı, sahip olduğu bilgiyi öbür bir platforma yahut robota kopyalayabilmesidir.” dedi.

“75 YAŞINDAYIM, EMEKLİLİK ZAMANI”

Google’dan istifasına da değinen Hinton, yaşının, Google’dan ayrılma kararında tesirli olduğunu vurgulayarak, “75 yaşındayım, bu yüzden emekli olma vakti.” dedi.

Google’ın yapay zeka ünitesinin başındaki Jeff Dean, Hinton’un istifasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yapay zekaya karşı sorumlu bir yaklaşım göstermeye devam ediyoruz. Daima olarak ortaya çıkan riskleri anlamaya çalışırken birebir vakitte cesurca yenilikler yapıyoruz.” sözlerini kullandı.

Hinton’un derin öğrenme ve yapay hudut ağları üzerine öncü araştırması, ChatGPT üzere mevcut yapay zeka sistemlerinin yolunu açmıştı. AA