Uzman Psikolog Çakır’dan ailelere uyarı: “Çocuklarınızın karne notları sizin annelik-babalık notlarınız değildir”

Uzman Psikolog Çakır’dan ailelere ikaz: “Çocuklarınızın karne notları sizin annelik-babalık notlarınız değildir” ANKARA – Ankara...

Uzman Psikolog Çakır’dan ailelere uyarı: “Çocuklarınızın karne notları sizin annelik-babalık notlarınız değildir”

Uzman Psikolog Çakır’dan ailelere ikaz: “Çocuklarınızın karne notları sizin annelik-babalık notlarınız değildir”

ANKARA – Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzman Psikoloğu Nedim Yüksel Çakır ailelere ikazlarda bulunarak, “Çocuklarınızın karne notları sizin annelik yada babalık notlarınız değildir. Çocuklarımızın derslerini ölçmeye yarayan bir enstrümandır” dedi.

Uzman Psikologl Nedim Yüksel Çakır, okulların yaz tatiline girmesinden kısa bir müddet evvel İhlas Haber Ajansı’nda yaptığı açıklamada aileleri ihtarlarda bulundu.

2021- 2022 yılı eğitim ve öğretim yılının sona erdiğini ve öğrencilerin karne alacaklarını hatırlatan Çakır, “Öncelikle öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz pandemi sonrası çok sıkıntı günler yaşadılar. Bunu hepimiz biliyoruz. Burada birkaç noktayı hatırlatmak istiyorum. Tatil demek sınırsız cümbüş, oyun demek değildir. Ebeveynlerimize bir hatırlatmada bulunuyorum. Çocuklarınızın karne notları sizin annelik ya da babalık notlarınız değildir. Çocuklarımızın derslerini ölçmeye yarayan bir enstrümandır. Öncelikle rehberlik ve danışmanlık hizmeti veren öğretmenlerimizle ebeveynler sıkı bir iş birliği içinde bulunarak çocuklarımızın tatil periyodunda neler yapmalarını birlikte incelemeliler ve tartışmalılar. Dediğim üzere tatil demek sınırsız cümbüş demek değildir. Çorcucuklarımızı tatilde grup sporlarına yönlendirmemiz epeyce değerlidir. Ekip sporlarıyla çocuklarımızın hem sorumluluk şuuru gelişir. Hem de birbirleriyle dayanışması artar” diye konuştu.

Çocuklardaki teknolojik bağımlılığına dikkati çeken Uzm. Psk. Çakır, “Son devirlerde yaygın olan teknolojik bağımlılığı bilhassa velilerimizi epey zorlamaktadır. Teknolojik bağımlılıkla çaba etmenin birinci yolu teknolojik eserleri çocuklarımızdan uzak tutmak ya da yasaklamak değildir. Onlara bir planlama içinde oyun oynayabilecekleri, araştırma yapabilecekleri bir enstrüman olarak değerlendirilmelidir” sözlerini kullandı.

Dersleri makus olan çocukların ailelerinin tatil devrinde çocukların ders çalışmasını bir cezalandırma aracı olarak kullanmaması gerektiğini de söyleyen Çakır şöyle devam etti:

“Senin derslerin berbat, tatilde de otur ders çalış yerine eksik olan dersleri ile ilgili bir planlama yapılmalı bunun yanı sıra tatil ve cümbüşe de çocuklarınız vakit ayırmalıdırlar. Çocuklarımızın ders notları ile ilgili öğretmenlerimizle bir işbirliği içine girilerek tatil periyodunda hangi dersleri nasıl çalışabilecekleri veliler tarafından takip edilmelidir. Velilerimiz tarafından sıkça yapılan yanlışlardan biride çocukların öbür çocuklarla yada sınıf arkadaşlarıyla yada akrabalarıyla ders notlarının kıyaslanmasıdır. Her çocuk kendi kapasitesi ve ilgi alanlarıyla değerlendirilmelidir. Çocuklarımızı bu türlü bir kıyasın içine sokarak onları daha da mutsuz bir hale hatta gelecekteki başarısızlıklarına bir alt yapı hazırlayabiliriz. Hasebiyle bu hususta öğretmenlerimizden epey dayanak almalıyız. Uzun tatil sonrası gördüğümüz en büyük sorun çocukların okula tekrar konsantrasyonlarıdır. Bu mevzuda da okulun açılmasına kısa bir mühlet kala öğrenciler öğretmenleriyle temasa geçebilirler, velilerde yeni dönemde hangi derslerin olduğunu bir sohbet havasında çocuklarıyla konuşabilir, ve yeni eğitim ve öğretim yılına motive edebilirler.”

İhlas Haber Ajansı / Doğukan Gürel – Sıhhat