Uyarı Şanlıurfa’da olumlu sonuçlar vermeye başladı

Sağlık Bakanlığının randevu alıp gitmeyen ve iptal de etmeyen kişilerin 15 gün süreyle tekrar aynı branştan randevu alamayacak uyarısı Şanlıurfa’da olumlu sonuçlar vermeye başladı.

Uyarı Şanlıurfa’da olumlu sonuçlar vermeye başladı

Sağlık Bakanlığının Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde (MHRS) randevu alıp gitmeyen ve iptal de etmeyen kişilerin 15 gün süreyle tekrar aynı branştan randevu alamayacak uyarısı Şanlıurfa’da olumlu sonuçlar vermeye başladı.

Yeni uygulamanın hastane randevularına da olumlu yansımaları olduğu görüldü. Buna göre, 2021 MHRS ile yapılan poliklinik sayısına oranla sadakat oranı yüzde 50 olurken 2022 MHRS ile yapılan poliklinik sayısına oranla sadakat oranı % 67.36 oldu.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastane Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Sabri Şeker, “Hastane ve diğer sağlık kurumlarında sağlık hizmetinin aksamaması adına vatandaşlarımızın “MHRS” üzerinden randevu almalarını öneriyoruz” dedi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastane Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr.Mehmet Sabri Şeker konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “İlimizdeki Kamu Hastanelerinde çoğu branştan randevu alınabilmekle birlikte hekim sayısının talebi karşılayamadığı bazı yandal branşlarda randevu problemi yaşanmaktadır. Ayrıca birçok insanın randevu aldığı fakat randevu bulabilmesine rağmen gitmediği görülüyor. Bu durum ise hem yoğunluğa sebep oluyor hem de bununla kalmayıp aslında birçok insanı mağdur duruma sokuyor ve insanlar sürekli ek randevu arıyor.

Şanlıurfa halkı, Sağlık Bakanımızın yaptığı uyarılara çok olumlu karşılık verdi. Sahada randevu iptal oranları arttı ve böylelikle randevu sistemi daha etkin bir şekilde kullanıldı. Şanlıurfa il Sağlık Müdürlüğü olarak Vatandaşlarımızın sağlık tesislerimize erişimini kolaylaştırmak ve hiçbir şekilde hasta mağduriyetine izin vermeden hızlı bir şekilde sorunlarına çare üretmek hizmet vermekteyiz.

Vatandaşların hastaneye gelmeden önce randevu almaları ve randevularına uymaları konusunda uyarıda bulundu. Hastane ve diğer sağlık kurumlarında sağlık hizmetinin aksamaması adına vatandaşlarımızın “MHRS” üzerinden randevu almalarını öneriyoruz.

Muayeneye gelemeyenler için randevu iptali için, http://hastanerandevu.gov.tr adresinden randevu al bölüme girdiğinizde T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra sağ taraftaki “Randevu Geçmişi” kısmından randevularınızı görebilir, iptal etmek istediğiniz randevunun sağ tarafındaki “İPTAL ET” butonuna basarak randevunuzu iptal edebilirsiniz. Ayrıca Alo182 MHRS hattını arayarak da randevunuzu iptal ettirebilirsiniz.