Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Metaverse Hakkında Konuştu

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, metaverse hakkında açıklamalarda bulundu. Ulaştırma ve Altyapı...

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Metaverse Hakkında Konuştu

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, metaverse hakkında açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan, BTK, BTK Akademi, USOM, Prisma CSI, Blackbox ve Siber Kulüpler Birliği iş birliğinde 27-29 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Hacktrick Siber Güvenlik Konferansı’nın kapanış oturumunda bir konuşma gerçekleştirdi.

Metaverse ve NFT’ler hakkında konuşan Bakan Sayan şunları söyledi: 

“Yakın zamanda da adını sıklıkla duymaya başladığımız başta Metaverse evreni olmak üzere NFT dünyası, uzaydaki nesneler, kripto para birimleri ve ülkedeki diğer varlıkları oluyor. NFT’ler özellikle siber saldırganların iştahını daha da kabartıyor. Geçtiğimiz aylarda hackerlerin kötü niyetli bir şekilde oluşturarak hediye ettikleri NFT’lerin kullanıcıların cüzdanlarına girdiğini birçok yerde şahit olduk. Yine herkesin eğlenceden ibaret gördüğü Metaverse de siber suçların adeta cirit attığı bir yer olacak yakın zamanda.”

Siber güvenliğin sağlanması gerektiğini ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Siber güvenlik risklerinin yönetilebilir, kontrol edilebilir seviyede tutulabilmesi önemli. Bu bizim en büyük hedeflerimizden bir tanesi. İnternetin getirdiği risklerin tüm paydaşları içerecek şekilde, bütüncül bir yaklaşımla yönetilerek siber olaylara karşı her an bizim 7/24 hazırlıklı olmamız ve saldırılarda da en az zararla çıkarak sürekliliğin teminat altına alınması bizim için esas. Siber güvenliğin sağlanması için bu anlamda tüm paydaşların gerekli deneyimi kazanmaları adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”