Uçan Otomobil TEKNOFEST’ten Geliyor

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği kapsamında CEZERİ yürütücülüğünde düzenlenen Uçan Otomobil Yarışına katılmak için...

Uçan Otomobil TEKNOFEST’ten Geliyor

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği kapsamında CEZERİ yürütücülüğünde düzenlenen Uçan Otomobil Yarışına katılmak için hazır mısın? Türkiye ve yurt dışında tahsil gören tüm üniversite (lisans, yüksek lisans, doktora) ve lise öğrencilerinin iştirakine açık olan müsabakaya başvurmak için son tarih 30 Kasım!

20. yüzyılın başından beri gerçekleştirilmeye çalışılan, ferdî ya da toplu taşıma emeliyle hem karada hem havada seyredebilen bir araç fikrinin yakın geleceğimizde hayata geçmesi hiç de uzak görünmüyor. Geleceğin araçlarından biri olarak görülen “uçan araba” alanında düzenlenen bu müsabaka ile amaçlanan; ağır nüfus bölgeleri de dâhil, insan hayat bölgelerinde yahut yerleşim bölgeleri ortasında bir noktadan başkasına emniyetli bir formda seyredebilecek bir “Uçan Araba” konseptinin ortaya konması olarak tanımlanıyor.

Takımlardan, birebir anda birden fazla uçan otomobilin bir kentte misyon yaptığı durumu düşünerek, araçların birbirleri ve etraflarıyla inançlı bir biçimde hareket etmelerini sağlayacak dizaynlar yapmaları bekleniyor. Hasebiyle, geleceğin uçan otomobillerinde kıymetli bir yer teşkil edecek olan hava trafik idare sistemi üzerine de çalışacaklar. Yarışmacı gruplardan, tasarladıkları uçan arabayı simülasyon ortamında göstermeleri de bekleniyor.

Finalde 230 Bin TL Ödül…

Her yıl bir evvelki yıla nazaran daha fazla yarış kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışları olan TEKNOFEST Teknoloji Müsabakalarında bu yıl yeniden büyük ilgi gören Uçan Otomobil Yarışması’nda toplam 230 bin TL ödül verilecek.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında TEKNOFEST Coşkusu Üçe Katlanıyor

Cumhuriyetimizin 100. yılında İzmir, Ankara ve İstanbul’da düzenlenecek TEKNOFEST coşkusunu üçe katlıyor. Her yıl bir evvelki yıla nazaran daha fazla yarış kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışları olan TEKNOFEST teknoloji yarışları 2023’te 41 ana müsabaka 102 alt kategoride düzenleniyor.

Festival coşkusunu Türkiye’nin dört bir yanına taşıyan, ayakları yere basmayan tek şenlik TEKNOFEST’te müsabakalara katılmak için müracaatlar www.teknofest.org web sitesi üzerinden yapılacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı