Türkiye’de AVM kesiminin nabzını tutan ECE Türkiye portföyünü genişletiyor

Yönetmekte olduğu yaklaşık 200 alışveriş merkezi ile Avrupa kesim başkanı Alman ECE Marketplaces’in iştiraki olarak...

Türkiye’de AVM kesiminin nabzını tutan ECE Türkiye portföyünü genişletiyor

Yönetmekte olduğu yaklaşık 200 alışveriş merkezi ile Avrupa kesim başkanı Alman ECE Marketplaces’in iştiraki olarak faaliyetlerini sürdüren ECE Türkiye, dalın ülkemizde gelişimine yönelik yatırımlarına devam ediyor. Portföyündeki 9 mevcut ve bir inşaat halindeki alışveriş merkezinin yanı sıra Başakşehir’deki V Mall İstanbul ve V Metroway alışveriş merkezlerinin konsept danışmanlığını, kiralamasını ve uzun periyotlu idaresini üstlenen ECE Türkiye, ocak ayı prestiji ile İstanbul Ataşehir’de bulunan Palladium alışveriş merkezini de idare portföyüne ekliyor. Şirketin yeni operasyonlarıyla birlikte 13 alışveriş merkezinde toplam kiralanabilir alanı 615 bin metrekareye ulaştı.

Alışveriş merkezlerinin geliştirilmesine yönelik olarak mimari ve konsept planlama, proje idaresi, kiralama, alışveriş merkez idaresi, bütçeleme hizmetleri ile finansal ve türel hizmetlerin tümünü birebir çatı altında sunan ECE Türkiye, bağlı bulunduğu Avrupa kesim başkanı ECE Marketplaces’in bilgi birikimini ve 200 alışveriş merkeziyle yarattığı sinerjiyi ülkemize taşımaya devam ediyor.

“Ekonomik güzelleşme ve yatırım ortamının düzelmesi halinde Türkiye yabancı yatırımcılar için tekrar cazibeli hale gelecek”

Türkiye’nin bilhassa Avrupa’ya kıyasla genç, yeniliklere açık ve harcama odaklı nüfusu sayesinde alışveriş merkezleri açısından büyük potansiyele sahip olduğunu söyleyen ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı, “Bazı vilayetler ve bölgelerde AVM arzı kâfi hatta fazla olmakla birlikte, sayısal bilgileri kıyasladığımızda birçok şehirde/bölgede hala potansiyel olduğunu görebiliyoruz. İçerisinden geçmekte olduğumuz devirde, AVM yatırımları yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada çok yavaşladı; lakin ekonomik güzelleşme ve yatırım ortamının düzelmesi halinde, Türkiye yabancı yatırımcılar için tekrar cazip hale gelecektir. Biz, yeni AVM yatırımlarının yanı sıra mevcut AVM’lerin yenilenmesi, uygun yerlerde büyütülmesi ve yine pozisyonlandırılması alanında da potansiyel görüyoruz. Kendi portföyümüzdeki AVM’lerde bu tıp projeleri birçok defa gerçekleştirdik. 2022 yılında yatırımcılarımızla birlikte hayata geçirdiğimiz yahut devam eden yenileme projelerinin hacmi 35 milyon TL’ye ulaştı. Bununla birlikte bizim için kuruluşumuzdan bu yana nitelik nicelikten her vakit çok daha değerli oldu. Bizim için değerli olan yönettiğimiz AVM sayısını artırmak değil, güçlü bir portföye sahip olarak fark yaratabileceğimize inandığımız hem kendimizi hem yatırımcı kümeleri hem de kesimi ileri götürebilecek projelerde yer almak” dedi.

“Pandemi periyodunda üç yeni AVM’yi idare portföyümüze kattık”

Mevcut durum ve yeni yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Semet Yolaç Canlıel, “Halihazırda Türkiye’nin en itibarlı alışveriş merkezlerinden İstanbul’daki MIPIM Mükafatı sahibi Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros AVM, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’daki Park Afyon, Bursa’daki Sur Yapı Marka ile Antalya’daki TerraCity ve Antalya Migros AVM’yi yönetiyoruz. Ankara’da alışveriş merkezi, meydan ve konuttan oluşan bir karma projenin de inşaatı devam ediyor. Pandemi devrinde üç yeni AVM’yi daha idare portföyümüze kattık. Bunlar, İsra Holding yatırımı olan V Mall İstanbul ile V Metroway ve İstanbul Anadolu yakasının güçlü markası Palladium Ataşehir. 2023 yılında portföyümüze yeni katılan AVM’lerle ilgili ağır bir halde çalışacağız. Palladium Ataşehir’de yatırımcı küme bir yenileme projesini de hayata geçirecek. V Metroway’in ise 2023 yılının ikinci çeyreğinde açılması planlanıyor. İnşaatı devam edenlerle birlikte 13 alışveriş merkezinde 615 bin metrekare kiralanabilir alanı ve 2 bin 500 kira kontratını yönetiyoruz. Gelişme potansiyeli gördüğümüz ve yarar sağlayabileceğimize inandığımız öbür AVM’leri de portföyümüze katmak üzere çalışıyoruz. Ayrıyeten bu alışveriş merkezlerinde yaklaşık 18 bin şahsa istihdam sağlayarak ülke iktisadının güçlenmesi tarafında de artı kıymet yaratıyoruz” kelamlarını kaydetti.

“2019 yılına kıyasla müşteri girişlerinde 7, perakende satış cirolarında 223 oranında artış gördük”

ECE Türkiye özelinde 2022 yılını pahalandıran ve 2023 beklentileri hakkında konuşan ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO’su Semet Yolaç Canlıel, “Pandeminin tesirleri sürerken, 2022 yılında dal bir toparlanma sürecine girdi. Bizim portföyümüzde, 3.çeyrek sonu itibariyle 2019 yılına kıyasla müşteri girişlerinde 7 ve perakende satış cirolarında 223 oranında artışlar gördük. Elbette umut verici bir tablo. Yılı da bu sayının bir ölçü üzerindeki bir artışla kapatacağımızı öngörüyoruz. Biz, pandemi sürecini aldığımız tedbirler ve yaratıcı aksiyonlarla mümkün olan en az hasarla kapattık. Şu anda da AVM’lerimiz 99 doluluk oranıyla faaliyet gösteriyor. Bu dal ortalamasının çok üzerinde bir oran. Turizmdeki artış trendi de ciroları olumlu istikamette etkileyen bir öbür faktör. 2023 yılında ciro artışının devam edeceğini düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

Perakende tarafındaki ciro artışlarında tesirli olan trendlerden de bahseden Semet Yolaç Canlıel, “Sektör geneline baktığımızda pandemi sonrası bilhassa spor markalarında ortalamanın çok üzerinde bir artış olduğunu görüyoruz. Dünyadaki trendlerden biri de sağlıklı hayat. Bu akım, kıyafet, ayakkabı, ekipman üzere sporla ilgili tüm kategorilerde cirolara çok olumlu yansıyor. Elektronik kesimindeki artışlar da ortalamanın üzerinde. Pandemi ile hızlanan dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler, yeni iş yapış biçimlerini de beraberinde getirdi. Bu değişim önümüzdeki periyotta de büyük bir süratle devam edecek. Bunun yanı sıra, Z jenerasyonunun hem müşteri hem de çalışan olarak yakın gelecekte büyük fotoğrafın içine girmesi de işimizi özünde etkileyecek ana faktör aslında. Markalar da bu markaları içinde barındıracak AVM’ler de Z jenerasyonunu düzgün anlayıp kendilerini buna nazaran konumlandırmalı. Hasılı önümüzdeki devrin ana gündem unsuru “değişim” olacak” dedi.

“Ticari Gayrimenkul Kanunu’nun çıkarılması gerekiyor”

Gayrimenkul yatırımlarının yarattığı kalıcı istihdam, GSYİH büyümesi, sermayeye ulaşım, yerli-yabancı iştiraklere taban hazırlaması üzere artılarıyla Türkiye iktisadı için büyük bir ehemmiyet taşıdığına dikkat çeken ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı, “Özellikle Covid-19 pandemisi sürecinde AVM bölümü, yaşanan finansal ve toplumsal zorluklardan en çok etkilenen bölümlerden biri oldu. Yatırımların tekrar artması için öngörülebilir ve şeffaf yasal süreçlerin, mukavele serbestisinin ve gayrimenkul yatırım fonlarının daha faal kullanımının ön plana çıkması gerektiğine inanıyoruz. Belirsizlikler, kanun ve düzenlemelerde sık yapılan ve milletlerarası uygulamalardan ve standartlardan farklılık gösteren değişiklikler, uzun devirli planlamayı ve yatırım kararı alınmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle Ticari Gayrimenkul Kanunu’nun acilen çıkarılması yatırımların önünün açılması için büyük ehemmiyet arz ediyor” açıklamasını yaptı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı