Tekerlekli Sandalye Basketbol A Milli Takımı Kıtalararası Kupası Şampiyonu

Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol A Ulusal Grubu, Kıtalararası Kupası finalinde karşılaştığı ABD’yi 72-68 yenerek şampiyonluğa...

Tekerlekli Sandalye Basketbol A Milli Takımı Kıtalararası Kupası Şampiyonu

Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol A Ulusal Grubu, Kıtalararası Kupası finalinde karşılaştığı ABD’yi 72-68 yenerek şampiyonluğa ulaştı.

Tekerlekli Sandalye Basketbol Kıtalararası Kupası’nda final ve üçüncülük uğraşı, Yalova 90. Yıl Spor Salonu’ndaki müsabakalarla son buldu.

Finalde ABD ile çekişmeli bir karşılaşmaya imza atan Türkiye, birinci dönemi 14-12, ikinci peridoyu 29-28 geride bitirdi. Üçüncü dönemi da 51-50 önde tamamlayan ABD’yi son çeyrekte tesirli oyunuyla geçen Türkiye, parkeden 72-68 ayrılarak kupanın sahibi oldu.

Günün öbür müsabakasında ise Avustralya, Japonya’yı 65-52 yenerek tertibi üçünü sırada tamamladı.

Karşılaşma sonrası kupa merasimi düzenlendi.

Şampiyonluk kupasını Türkiye‘ye veren Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Lideri Alparslan Erkoç, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye tarihinde birinci defa kıtalararası turnuva düzenlediklerini söyledi.

Turnuvada şampiyon olmaktan ötürü da ayrıyeten keyifli olduklarını belirten Erkoç, “Yalova’da dört gün süren turnuvada şampiyon olduk. Devletimiz bize güveniyor, Sayın Cumhurbaşkanımız da güveniyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da takviyeleriyle 2024 Fransa’da düzenlenecek paralimpik oyunlarında inşallah dünya şampiyonu olacağız. Olimpiyatlarda bayrağımızı dalgalandıracağız. Bize inancın, çok hoş günler bizi bekliyor.” sözlerini kullandı.

Türkiye A Ulusal Kadrosu Başantrenörü Sedat İncesu ise turnuvanın çok verimli geçtiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu takıma bu bahtı veren Alparslan liderimize çok teşekkür ediyorum. Başkanlığa ona bir kupayla güzel geldin dedik. Daha çok yolumuz var. Çok önemli bir potansiyel var. Burada yalnızca iki sistemle oynadık lakin onlara inancımız sonsuz. Daima birlikte çok önemli manada çalışıyoruz. Bu takım ve aile işi. Bizler bir aileye dönmeye başladık. Çok keyifli, hırslı, amaçlı. Geri de gelecek diye inanıyorum.”

Kaynak: AA / Sıtkı Yıldız – Spor