‘Suruç Narı’ tescillendi

Şanlıurfa'nın meyhoş tadıyla adından söz ettiren Suruç Narı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından AB Coğrafi İşareti alan ilk ürün oldu

‘Suruç Narı’ tescillendi

Suruç ilçesinde ince kabuğu, mayhoş tadı, kırmızı taneleriyle dünyanın en iyi narı olarak gösterilen Suruç narı, AB coğrafi işaretli ürün olarak tescillendi.

Suruç Belediyesi yayımladığı bir açıklamada, Suruç Narı’nın Şanlıurfa'da ilk Avrupa Birliği AB Coğrafi İşareti alan ürün olarak tescillendiğini duyurdu.

Suruç Belediyesinden yapılan açıklamada;

“Suruç Narı, AB coğrafi işaretli ürün olarak tescillendi.

Daha önce Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret belgesiyle tescillenen, kendine has kokusu, rengi ve tadıyla dikkat çeken Suruç narı, Şanlıurfa'da ilk AB coğrafi işareti alan ürün olarak tescillendi”

İŞTE SURUÇ NARIN FAYDALARI

Suruç Nar'ın tanesinin 1,5 kiloya kadar ulaşabiliyor. Suruç Nar'ın C vitamini, demir ve potasyum yönünden zengin idrar söktürücü, kan yapıcı, enerji verici ve tansiyon düşürücü özelliği bulunuyor. Ayrıca ishale karşı ve özellikle enfeksiyon hastalıkları açısından kış aylarında bol tüketiliyor, Nar'ın, içerdiği bazı maddeler sayesinde kolesterol ve şekeri, kalp sağlığı, kanser hücrelerinin gelişmesini engellediğini belirtti.