Sonbaharda Veri Kaybına Dikkat

KÖTÜ HAVA ŞARTLARINDAN ETKİLENEN AYGITLARI KURTARMAK MÜMKÜN MÜ? Fırtına, soğuk havalar ve şiddetli yağış üzere...

Sonbaharda Veri Kaybına Dikkat

KÖTÜ HAVA ŞARTLARINDAN ETKİLENEN AYGITLARI KURTARMAK MÜMKÜN MÜ?

Fırtına, soğuk havalar ve şiddetli yağış üzere berbat hava şartları teknolojik aygıtlarda arızalanmalara neden oluyor. Arızalanan teknolojik aygıtlar ise data kaybına sebebiyet veriyor. Sonbaharın gelmesiyle birlikte kullanıcıların berbat hava şartlarından doğacak data kayıplarını önlemek ismine alması gereken tedbirlerin kritik ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, sonbaharda data kaybını önlemek ismine alınabilecek önlemleri 4 hususta sıralıyor.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte hava sıcaklıkları düşüyor, yağış oranları artıyor. Berbatlaşan hava şartları aygıtlara ziyan verirken kullanıcıların datalarını de önemli oranda tehdit ediyor. Olumsuz hava şartları nedeniyle yaşanan ani elektrik kesintileri ve sıvı teması üzere durumlar başta depolama aygıtlarını olumsuz etkilerken kullanıcıların bilinçsiz davranışlarının ise datalar için geri döndürülemez sonuçlara yol açtığının altını çizen Bilgi Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, sonbaharda yaşanacak data kayıplarının önüne geçmek için kullanıcıların alması gereken tedbirleri 4 adımda aktarıyor.

Sonbaharda Bilgi Kaybına 4 Adımda Dur Deyin!

Sonbaharın gelmesiyle birlikte artan yağış oranları, hayatın birçok alanını etkilediği üzere teknolojik aygıtları da etkiliyor. Şiddetli yağmurlar hem ferdî hem de profesyonel hayatta kullanılan teknolojik aygıtlar için hayati kıymet taşıyan sorunlara sebebiyet veriyor. O denli ki ani elektrik kesintileri ve teknolojik aygıtların sıvı ile teması üzere sorunlar bilgi kaybı riski taşıyor. Bu sorunlar karşısında kullanıcıların şuurlu davranması gerektiğinin birincil öncelik olduğunu vurgulayan Serap Günal, ani elektrik kesintilerini engelleyecek ve bilgi kaybına dur diyecek tedbirler alınması gerektiğini tabir ediyor.

1. Sıvıyla temas eden ve hasar gören aygıtları çalıştırmayı durdurun. Hasarlı ya da sıvıyla temas eden laptop, masaüstü bilgisayar, telefon, tablet ya da hard disklerin çalışmasını durdurmak bilgi kaybını önlemede kritik ehemmiyet taşıyor. Bu üzere durumlarda aygıtların çabucak kapatılması yahut yine çalıştırılmaması gerekiyor. Aygıtlarda süreç yapılmaya devam edilmesi durumunda bilgilerde onarılmayacak ziyanlar oluşabiliyor.

2. Sıvıyla temas eden aygıtları kurutmayın. Şiddetli yağışların yaşandığı durumlarda sıvıyla temas etmiş olan aygıtları bilinçsiz bir biçimde kurutmaya çalışmak dataları geri dönüşü olmayan bir yola sokuyor. Kurutma makinelerinin aygıtları maruz bıraktığı sıcak, diskleri aşındırıyor ve aygıtlardaki hasarı artırıyor. Bu nedenle sıvıyla temas eden aygıtların kurutulmaması öneriliyor.

3. Yardımcı yazılımlar kullanmayın. Berbat hava şartları nedeniyle hasar gören bir sürücüyü onarmaya çalışmak için belge kurtarmak emeliyle öteki yardımcı yazılımlar bilinçsizce kullanılmamalı. Yardımcı yazılımlar bilgileri bozabiliyor.

4. Hasar almış sabit şoförlere dikkat edin. Hasarlı bir sabit şoför sallanmamalı ve sökülmemeli. Aksi durumda gerçekleşecek yanlış kullanım bilgilerde daha fazla hasara sebep olabilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı