Prof. Dr. Kaya: “Covid aşılarından beklenen yarar, yan etkilerinin çok çok daha ötesindedir”

Prof. Dr. Kaya: “Covid aşılarından beklenen fayda, yan tesirlerinin çok çok daha ötesindedir” TRABZON –...

Prof. Dr. Kaya: “Covid aşılarından beklenen yarar, yan etkilerinin çok çok daha ötesindedir”

Prof. Dr. Kaya: “Covid aşılarından beklenen fayda, yan tesirlerinin çok çok daha ötesindedir”

TRABZON – Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Selçuk Kaya, Covid’in yalnızca biraz sürat kestiğini salgının tam olarak ortadan kalktığını söylemenin hakikat olmadığını belirterek yakın devirde virüslere karşı daha güçlü aşıların üretim noktasına geldiğini ve aşılardan beklenen faydanın yan tesirlerinin çok çok daha ötesinde olduğunu söyledi.

Son haftalar ve aylar içerisinde de olay sayılarında bir tırmanış durumunun kelam konusu olduğunu belirten Kaya, “Vaka sayılarında azalma vardı evet ancak biliyoruz ki buna paralel olarak ta birebir vakitte bizde de muhakkak bir rehavet süreci oldu. Test sayılarında da azalmaya gidildi teşhis konulma mümkünlüğü ve oranları da düşmüş oldu. Son haftalar ve aylar içerisinde de olay sayılarında bir tırmanış durumu kelam konusu bunu esasen biliyoruz ilan edilen bilgiler de bunu gösteriyor. Rehavetin yansımaları güya salgın büsbütün bitmişçesine mikrop ortadan kalkmışçasına bir fikir ve bir rahatlık bu noktaya ulaşmadaki kıymetli faktörlerden biri. Tekrar korunmadaki en temel önlem olan maske kullanımının toplumda büyük oranda azalmış olması üzere faktörler olay sayılarını yine tırmanışa geçmesinde büyük etken” dedi.

“Aşılar bize itimat hissiyatı oluşturdu”

Salgında en avantajlı kısmın aşılanma olduğuna dikkat çeken Kaya, “Salgının birinci etaplarına nazaran avantajlı olduğumuz bir taraf tahminen aşılanma durumları. Artık aşıların aşikâr oranda ülke genelinde de uygulanmış olması. Tabi ki yeniden de çok istendik ve dört dörtlük kâfi bir seviyede yapıldığını söylemek mümkün değil. O aşılama bize de belirli itimat hissiyatı açıkçası oluşturdu. Beden immilütesini muhakkak noktalara getirdi birçok birey için ancak yeniden de aşıların koruyuculuğunun süreklilik durumunun kelam konusu olmadığını biliyoruz. ve bunların vakitle azalması bilhassa rapel yani hatırlatma dozlarının uygulanması gerektiğinin de altını çizmek isterim. Münasebetiyle yapılması gereken en kıymetli şey bu salgının tam olarak bitmediğini, hatta otoriteler içinden geçtiğimiz günlerde bunu yeni bir dalga olarak nitelendiriyorlar. Bu süreçte maske üzere hijyen, toplumsal ara üzere bir grup tedbirlerin unutulmaması gerektiğini gündemde sıcak olarak hatırlanması ve uygulanması gerektiğini belirtmek isterim. Aşılanmanın çok değerli olduğunu bilhassa de ileri yaş, altta yatan eşlik eden hastalığı olan bireyler kronik hastalığı olan bireylerde yahut immün sistemi baskılayıcı durumları olan bireylerde de hatırlatma dozlarını kesinlikle yapılması gerektiğinin altını çizmek isterim” formunda konuştu.

“BA4-5 üzere varyantlara karşı etkinlikli aşılar üretim noktasına geldi”

Özellikle BA4-5 üzere varyantlara daha güçlü etkinlikli aşıların üretim noktasına geldiğini kaydeden Kaya, “Son periyotlarda varyant virüsün alt birtakım varyantlarının farklı klinik bulgularla seyredebildiğini ve bunların bu alt varyantlara karşı mevcut aşıların yetersiz olduğunu yahut etkisiz olduğunu tabir eden görüşler yahut telaffuzlar olabiliyor bilhassa halk ortasında bunların yaygın olduğuna periyot denem şahit oluyoruz. Mevcut aşılar bu varyantlara karşı hiç etkisiz demek aslında son derece yanlış bir yaklaşım olur. Sonuç itibariyle bedenimiz aşı olmakla bu virüsü bir kez tanımış oluyor. Lakin virüs vakit içinde mutasyona uğrayıp form değiştirebiliyor değiştirecektir de tahminen daha farklı varyantlarla müsabaka olasılığımız her vakit kelam konusu olabilir. Lakin aşılı olan bir birey aşısız olan bir bireye nazaran her vakit en az birkaç sıfır bu savaşta önde olacaktır. Yakın periyotlarda biraz daha fantastik müdafaa ve sonuçlar elde edebilmek açısından bunlar üzerinde de çalışılıyor varyant virüslere karşı da daha güçlü etkinlikli bilhassa BA4-5 üzere varyantlara daha güçlü etkinlikli aşılar üretim noktasına gelmiş durumda fakat bunların piyasaya rutin kullanıma sunulması biraz vakit alacaktır en düzgün ihtimalle sonbahar devri yahut kış aylarını bulabilecektir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Covid aşılarının beklenen fayda yan tesirlerinin çok daha ötesinde olduğuna dikkat çeken Kaya, “Tabi ki her aşının bir kadro yan tesirleri olabilir kısa devirli olabilir uzun devirli olabilir. Lakin her vakit aşılamada hele hele kitlesel aşılamada bu tip kıymetli salgınlarda altın kural şudur; fayda ziyan istikrarıdır her vakit. Elbet ki aşıların şu anda Covid aşılarından beklenen fayda yan tesirlerinin çok çok daha ötesindedir. Bu sebeple kesinlikle uygulanmalıdır, yaygınlaştırılmalıdır kitlesel olarak kesinlikle muhakkak bir seviyenin üzerinde aşılama oranına ulaşmamız gerekiyor. İleriki boyuttaki bir ekip soru işaretleri için de ebetteki biraz daha tabi ki dataların oturması, toparlanması uzun periyotta biriktirilmesine de muhtaçlık kelam konusu olacaktır” sözleri kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Bekir Koca – Sıhhat