Koç Üniversitesi Hastanesi ve BioNTech Kanserle Mücadele Odağında Yeni Bir İş Birliğine İmza Attı

Türkiye’nin birinci yüksek riskli ilaç araştırma merkezi “Faz 1 Klinik Araştırma Merkezi”ne sahip olan Koç...

Koç Üniversitesi Hastanesi ve BioNTech Kanserle Mücadele Odağında Yeni Bir İş Birliğine İmza Attı

Türkiye’nin birinci yüksek riskli ilaç araştırma merkezi “Faz 1 Klinik Araştırma Merkezi”ne sahip olan Koç Üniversitesi Hastanesi, BioNTech ile stratejik bir iş birliği gerçekleştirdi. Bu sayede kanserle gayret odağındaki araştırma ve geliştirme çalışmalarına ivme kazandıran Koç Üniversitesi Hastanesi ve BioNTech, klinik çalışmalar ve sıhhat hizmetleri alanındaki hasta potansiyeli doğrultusunda mRNA bağışıklık terapilerini (immünoterapi) Türkiye’deki hastalara ulaştırmayı amaçlıyor.

 

Türkiye’nin önde gelen kanser tedavi merkezlerinden biri olan Koç Üniversitesi Hastanesi, BioNTech ile stratejik bir iş birliğine imza attı. Koç Üniversitesi Hastanesi ve BioNTech iş birliği kapsamında Türkiye ve dünya genelindeki hastaların en yeni ve özgün tedavilerden faydalanması sağlanırken, inovatif, yaratıcı ve Türkiye’nin hasta durumlarına nazaran hayat kurtarıcı tedavilere yönelik klinik araştırmalara dahil olma imkanı sunuluyor. Koç Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleşen imza törenine Koç Healthcare CEO’su Dr. Erhan Bulutcu, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Dilege, Koç Üniversitesi Hastanesi Klinik Araştırmalar Ünitesi Yöneticisi Prof. Dr. İhsan Solaroğlu, BioNTech Türkiye Genel Müdürü Anıl Özkan, BioNTech Küresel Klinik Araştırmalar Lideri İlhan Çelik, Pazar Erişim Yöneticisi Mete Şenyol ve BioNTech üst idaresi iştirak gösterdi. 

 

Klinik Araştırmalar Ünitesi ve Türkiye Tıbbi Aygıt ve İlaç Kurumu tarafından onaylanan, Türkiye’nin birinci yüksek riskli ilaç araştırma merkezi “Faz 1 Klinik Araştırma Merkezi”ne sahip olan Koç Üniversitesi Hastanesi, BioNTech ile iş birliği sayesinde kanserle uğraş odağındaki araştırma ve geliştirme çalışmalarına sürat kazandıracak. Bu mevzuda mRNA ve immünoterapi teknolojilerinin dünya önderi geliştiricilerinden biri olan BioNTech, Koç Üniversitesi Hastanesi ile birlikte klinik çalışmalar ve sıhhat hizmetleri alanındaki başka mRNA immünoterapilerini Türkiye’deki hastalara ulaştırmayı amaçlıyor.

 

“Araştırmaya her yıl yatırım yapmaya devam ettik”

 

İş birliği toplantısında açıklama yapan Koç Healthcare CEO’su Dr. Erhan Bulutcu, “Vehbi Koç Vakfı Sıhhat Kuruluşları çatısında yer alan Koç Üniversitesi Hastanesini kurarken araştırma ve eğitim öncelikli bir vizyonla planlama yaptık. KUTTAM yani Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Araştırma Merkezi’mizi, hastanemizin ana kalbine yerleştirdik. Hedefimiz hastanemizin avlusunda dolaşırken araştırmacıların, öğrencilerin, hastaların, hastalarımızın ve konuklarımızın araştırma laboratuvarlarında çalışan bilim insanlarını görerek araştırmaya vermiş olduğumuz ehemmiyeti vurgulamaktı. Sıhhat yerleşkemiz yıllar içerisinde Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden birisi olurken eğitim ve araştırmaya da her yıl yatırım yapmaya devam ettik. Bugün RMK AIMES yani İleri Seviye Eğitim Merkezi’miz Avrupa’nın sayılı OSCE, simülasyon, kadavra dahil deney modelleri üzerinde kapsamlı öğrenciden uzman seviyesinde bireye kadar eğitim veren bir merkez haline gelmiştir. Bugün araştırma eğitim ve klinik hizmeti hibrit bir formda hayata geçiren VKV Sıhhat Kuruluşlarını Koç Healthcare çatısı altında topladık. Koç Healthcare ve KUSOM, dünyanın yaşadığı COVID felaketinde tahlil sağlayan ve milyonlarca kişinin hayatının kurtulmasını sağlayan BioNTech ile kıymetli bir iş birliğine adım atıyor. BioNTech’in kanser başta olmak üzere insan sıhhatini ilgilendiren moleküllerin hayata geçmesi için bu yerleşkede Koç Üniversitesi Hastanesi Klinik Araştırmalar Ünitesi’nde (CTU) iş birliği yapacağız. Bizim için çok değerli bir iş birliği olacak. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarken bu iş birliğinin her iki tarafa iyi olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

“Kısa vadede onkoloji ve enfeksiyon hastalıklarına odaklanıyoruz”

 

BioNTech Türkiye Genel Müdürü Anıl Özkan ise “BioNTech Türkiye, 2021’de açıldıktan sonra Koç Üniversitesi Hastanesi ile daima bağlantı halindeydik. Bugün birinci iş ortaklığımızı imzalayacağız. Bu süreçteki süratimiz, iş birliğimizin ne kadar yeterli olacağının göstergesi. BioNTech yeni jenerasyon bir immünoterapi şirketi. 4500’den fazla global çalışanımızla 25’ten fazla ilaç adayı üzerine çalışmaktayız. Asıl kısa vadede onkoloji ve enfeksiyon hastalıklarına odaklanıyoruz. 5 yıl içinde birden çok onkoloji ve enfeksiyon eser hastalıklarına yönelik çalışmak istiyoruz. Uzun periyotta ise onkoloji ve enfeksiyon hastalıklarına ek olarak kardiyovasküler ve otoimmün hastalıklara odaklanmak istiyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı