İSU Merkez Laboratuvarı Türkak Denetiminden Geçti; Akredite Parametre Sayısı 270’e Çıkarıldı

“Kocaeli’de Su Musluktan İçilir” ve “Atıksuda Sıfır Kirlilik: Yüzde 100 Atıksu Arıtma “ prensipleri ile...

İSU Merkez Laboratuvarı Türkak Denetiminden Geçti; Akredite Parametre Sayısı 270’e Çıkarıldı

“Kocaeli’de Su Musluktan İçilir” ve “Atıksuda Sıfır Kirlilik: Yüzde 100 Atıksu Arıtma “ prensipleri ile Kocaeli’ ye değerli hizmetler veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde yer alan Milletlerarası Merkez Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından düzenlenen “2022 Yılı 1. Nezaret ve Kapsam Genişletme Denetiminden” başarılı bir biçimde geçerek akredite parametre sayısını 270’e çıkardı.

Su ve etrafın korunmasından taviz vermediklerini belirten İSU Genel Müdürü Ali Sıhhat, “İSU Merkez Laboratuvarı’mız kalite ve kesintisiz hizmetimizin kıymetli göstergesidir.” dedi.

ÖNEMLİ HİZMETLER SUNUYOR
İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’ de altyapı yatırımları ile işletmecilik hizmetleri verirken yapmış olduğu bütün çalışmaların kaliteli ve çok istikametli olması noktasında son derece titiz davranıyor. Kocaeli’deki su ve etrafa yönelik çabucak her alanda varlığını gösteren Kurum, birbirinden değerli, işlevsel ve sürdürülebilir yatırımlar ile hizmet veriyor. Buna en hoş örneklerden biri de milletlerarası seviyede hizmet veren İSU Merkez Laboratuvarıdır. Su ve atıksu üzerine tahlillerin yapıldığı laboratuvar, yalnızca Kocaeli’ne değil ülkemize de bedel katmaya devam ediyor.

KAMU VE ÖZEL KESİME HİZMET
İSU Merkez Laboratuvarı, Türkiye’de hizmet veren “Su Kanal İdareleri” ortasında öncü ve referans alınan bir laboratuvar olmanın yanında; birçok kamu ve sanayi kuruluşları ile gerçek ve hükmî şahıslara ulusal ve memleketler arası alanda deney hizmeti sunan son teknoloji donanımı ve alt yapısına sahip bir laboratuvar olarak hizmetlerine devam etmektedir.

SÜREKLİ DENETLENİYOR

2008 yılından beri akredite olan İSU Merkez Laboratuvarı, su ve atıksu alanlarında 2017 yılında faaliyete geçen çağdaş yeni binasında ileri teknolojik aygıtları ve uzman çalışanı ile hizmetler sunuyor. İSU Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi bünyesinde yer alan Merkez Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından “TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarları İçin Genel Gereklilikler standardına” nazaran akredite edilmiş olup TÜRKAK P701 Uygunluk Kıymetlendirme Kuruluşlarının Akreditasyonu Prosedürü Şartlarına” uygun olarak makul aralıklarla denetlenmektedir.

BELGE ALDI
Bu kapsamda geçtiğimiz Mayıs ayında TÜRKAK’ ın uzman denetçileri tarafından 3 gün mühletle “2022 Yılı 1.Gözetim ve Kapsam Genişletme kontrolünden geçti. Bütün kontrol safhalarından muvaffakiyetle geçen İSU Merkez Laboratuvarı Ekim ayında Akreditasyon Evrakı aldı. Doküman ile birlikte fizikî, kimyasal ve mikrobiyolojik tahlillerde akredite parametre sayısı 270’ e ulaşmış oldu.

ÖDÜN VERMEYEN ÇALIŞMALAR
Her geçen gün hizmette kalite çıtasını daha üstlere taşıdıklarını belirten İSU Genel Müdürü Ali Sıhhat, alınan dokümanın verdikleri hizmetin devamlılığı için kıymetli olduğunu vurguladı. Kente verdikleri suyun ve işlettikleri tesisler ile etrafın korunmasından taviz ve ödün vermediklerini söz eden Genel Müdür Ali Sıhhat, “İSU Merkez Laboratuvarı’mız kalite ve kesintisiz hizmetimizin değerli göstergesidir.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı