Hamilelikten önce diş bakımı yapılmalı

Hormonal istikrar değişimi altta yatan bir sorunu daha da alevlendirebilir Diş eti iltihabı gebeler üzerinde...

Hamilelikten önce diş bakımı yapılmalı

Hormonal istikrar değişimi altta yatan bir sorunu daha da alevlendirebilir

Diş eti iltihabı gebeler üzerinde erken doğum riski yaratabilir 

Hamilelik periyodunda hormonel dengesizlik nedeniyle diş etlerinde sıkıntılar görülebileceğine dikkat çeken uzmanlar, hamileliğin direkt diş ve diş etlerinde bir rahatsızlığa sebep olmayacağını belirtiyor. Çocuk sahibi olma planları yapanların gebelik devrinden evvel kesinlikle ağız ve diş sıhhati bakım ve muayenelerini yaptırmaları gerektiğini vurgulayan Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, “İkinci 3 aylık devirde cerrahisiz periodontal tedaviler inançlıdır. Lakin bu tedavilerin yapılabilmesi için bayan doğum tabibine danışılması kıymetlidir.” ikazında bulunuyor.

Üsküdar Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, hamilelikte ortaya çıkabilecek diş eti sorunlarına dikkat çekti.

Hamilelik periyodu oral hijyen eksikliğini daha çok arttırabilir

Hamile bayanlarda hormonel dengelerin bozulması nedeniyle diş etlerinde şişme yahut kızarıklık görülebileceğini kaydeden Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, “Bu şişmeler genel bir diş eti şişmesi yahut lokal denilen bir dişi ya da bir kısım diş etini kapsayabilir. Diş eti şişmesinin sebebi direkt hamilelik değildir. Şayet altta yatan bir sebep olarak dişlerimize uygun bakmıyorsak, hamilelik devrinden evvel de oral hijyen düzgün yapılmamışsa, hamilelik periyodu bu oral hijyenin eksikliğini daha çok arttırabilir. Sonuç olarak daha şiddetli bir tablo ortaya çıkabilir.” diyerek ağız ve diş sıhhatinin kıymetini vurguladı. 

Diş eti iltihabı gebeler üzerinde olumsuz tesirlere sahip

Çocuk sahibi olma planları yapanların gebelik devrinden evvel kesinlikle ağız ve diş sıhhati bakım ve muayenelerini yaptırmaları gerektiğinin altını çizen Bahar, “Diş eti iltihabının gebeler üzerinde erken doğum, düşük yüklü doğum, düşük, preeklampsi ve alt genital bölge enfeksiyonu üzere çeşitli olumsuz tesirlere sahip olduğu farklı çalışmalarla ortaya konmuştur.” ikazında bulundu.

İkinci 3 aylık devirde cerrahisiz tedaviler güvenli

Çalışmaların, hamileliğin ikinci 3 aylık devrinde yapılan cerrahisiz periodontal tedavinin inançlı olduğunu ve istenmeyen hamilelik sorunlarında bir artışa neden olmadığını açıkça gösterdiğini lisana getiren Bahar, “Periodontal tedavinin başka tedavi sistemlerine nazaran olumsuz hamilelik sonuçlarında değerli bir azalma sağladığı, yapılan birçok çalışmayla gösterilmiştir.” diye konuştu.

Tedavi için bayan doğum uzmanının onayı önemli

Hamilelik periyodunda diş tedavisi için hastanın bayan doğum tabibine danışılması gerektiğine dikkat çeken Bahar, “Hamilelik devrinde diş taşı paklığı üzere cerrahisiz periodontal tedavilerin yapılabilmesi için hastanın bayan doğum hekimine danışılması değerlidir. Ardından gebe hastalara uygulanan özel protokoller yerine getirilir ve uygulama yapılır. Cerrahi tedavilerin ise çok acil olmadığı sürece hamilelik sonrasına bırakılması tavsiye edilir.” açıklamasında bulundu.

Hamilelik direkt diş ve diş etlerinde bir rahatsızlığa sebep olmaz

Hamileliğin direkt diş ve diş etlerinde var olmayan bir rahatsızlığa sebep olmayacağını vurgulayan Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Hormonal istikrar değişimi altta yatan bir enflamasyonu yahut sorunu daha da alevlendirebilir. Bu yüzden hamilelik planlayan bayanların kesinlikle diş bakımlarını yaptırmaları ve mümkünse diş eti uzmanı denetimlerini aksatmamaları tavsiye edilir.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı