Grip Mevsimi Başladı, Aşı Vakti Geldi

Sonbaharın gelmesiyle birlikte grip aşısı olma vakti da geldi. Her yıl dünyada yaklaşık 500 milyon...

Grip Mevsimi Başladı, Aşı Vakti Geldi

Sonbaharın gelmesiyle birlikte grip aşısı olma vakti da geldi. Her yıl dünyada yaklaşık 500 milyon kişinin gribe yakalandığını belirten uzmanlar, 300 bine yakın kişinin gribe bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiğini söylüyor. Grip hastalığının bilhassa birtakım yaş kümelerinde ağır seyirli olduğunu tabir eden   Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Ağır komplikasyonlardan korunmak ve hastalıkları hafif geçirmek için kesinlikle grip aşısı olmalıyız.” dedi. Grip aşısının Eylül, Ekim aylarından itibaren yapılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Dilek Leyla Mamçu aşının zamanında yapılıp gerekli bağışıklık oluşturulursa muvaffakiyet oranının son derece yüksek olduğuna vurgu yaptı.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, grip aşı hakkında tüm bilinmeyenleri anlattı.

“Aşıya karşı önemli derecede alerjisi olmuş ve yumurtaya önemli alerjisi olan şahıslar dışında herkese grip aşısı yapılabilir.” diyen Dr. Mamçu, aşının içerisindeki hususların öteki aşılardan rastgele bir farkının olmadığını söyledi.

Grip, ölümlere bile neden olabiliyor

Grip aşısı yaptırmanın ehemmiyetini anlatan Dr. Mamçu, şunları kaydetti:

“Grip her yıl dünyada 300-500 milyon kişinin hastalandığı, yaklaşık 200-300 bin kişinin vefatına neden olan bir virüs hastalığı. Bu hastalıktan korunmanın en değerli yolu da aşı olmak. Bu nedenle grip aşısı olmalıyız. Grip bildiğimiz bir hastalık olmakla bir arada her yıl değişik hallerle karşımıza çıkıyor. Grip hastalığı bilhassa birtakım yaş kümelerinde ağır seyirli geçiriliyor. Bilhassa küçük çocuklarda orta kulak iltihabı, zatürre, bademcik üzere enfeksiyonlara neden oluyor. Bazen hastaneye yatış olduğunu biliyoruz. Ayrıyeten erişkinlerde, öteki hastalığı olan şahıslarda çok daha ağır zatürrelere hatta ölümlere neden olabildiğini biliyoruz. Ağır komplikasyonlar korunmak ve hastalıkları hafif geçirmek için kesinlikle grip aşısı olmalıyız.”

Grip mevsimi Ekim ayında başlıyor

Dr. Mamçu, Türkiye’de grip hastalığının seyrinin, ulusal takip etme sistemiyle Dünya Sıhhat Örgütünün bilgileriyle ortak bir formda takip edildiğini kaydederek, şöyle devam etti:

“Grip mevsimi bizim ülkemizde Ekim ayında başlar, Aralık aylarında artarak Nisan – Mayıs aylarında sonlanır. Hasebiyle grip aşısının Eylül, Ekim aylarından itibaren yapılması gerekir. Şayet bu aşı vaktinde ve gereğince yapılıp gerekli bağışıklık oluşturulursa muvaffakiyet oranı son derece yüksektir. Yüzde 70, 80’in üzerinde bu yıla ilişkin influenza virüsünden muhafazayı sağlar. Risk kümesinde olup aşılarını tamamlamamış bireylerin Ocak, Şubat aylarına kadar aşı yaptırabilmeleri mümkün ve yaptırmaları gerekli.”

Dr. Dilek Leyla Mamçu, grip hastalığına neden olan virüsün her yıl değiştiğini bu nedenle de her yıl grip aşısını yine olmak gerektiğini vurguladı.

6 aydan büyük herkese uygulanabilir

“Grip aşısı 6 ay dan büyük herkese uygulanabilir lakin hastalığı ağır geçirme ihtimali olan bireyler ile o şahıslara bakım veren şahıslara ve sıhhat çalışanlarına öncelikli olarak aşı yapılmalı.” diyen Dr. Mamçu, şu bilgileri verdi:

“Grip aşısı, 6 aylıktan 5 yaşa kadar bütün çocuklarda, bilhassa küçük çocuklarda orta kulak iltihabı, zatürre üzere viral hastalıklar olduğu için son derece değerli. Gebeliğinin 2. ya da 3. ayında olan hamileler, 65 yaş üstündeki yetişkinler, kronik astım hastalığı dahil olmak üzere   akciğer hastalıkları, kalp damar hastalıkları ve kronik böbrek yetmezliği olanlar, diyabet dahil metabolik hastalıkları olanlar, bağışıklık yetmezliğini tetikleyecek birtakım ilaçlar kullananlar ya da bağışıklık yetmezliği olanlar, 6 ay-18 yaş ortasında olan ve uzun müddetli aspirin kullanan şahıslar ile beden kitle endeksi 40’ın üzerinde olan obez bireylerin hastalığı geçirdiklerinde komplikasyon geçirme risklerinin yüksek olduğu biliniyor. Bu nedenle öncelikle bu şahısların aşılanmaları gerekiyor. Bir diğer aşılanması gereken küme da komplikasyonları ağır geçiren bireylere bakım veren bireyler.”

Ülkemizde influenza A ve B tiplerine ilişkin 4 aşı var

Dr. Dilek Leyla Mamçu, ülkemizde influenza A ve B tiplerine ilişkin 4 aşı bulunduğunu kaydederek, “Şu anda piyasada bulunan ve sıhhat bakanlığımızın belirlediği sırayla risk kümesinde olan bireylere yılda bir kez olmak üzere rastgele bir tabip tarafından reçetelendiği takdirde bu aşı SGK tarafından karşılanarak uygulanmakta.” dedi.

Grip aşılarının Covid-19 aşıları ile birlikte uygulanmasında rastgele bir sakınca olmadığını da lisana getiren Dr. Mamçu, “Farklı bir vakit diliminde uygulanabilir lakin risk kümeleri çabucak hemen birebir olduğundan ve bu bireylerin bir kere daha sıhhat kuruluşuna gelmemesi için geldiklerinde her iki aşıyı olmalarında bir sakınca yok.” diye kelamlarını tamamladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı