EYT kararından sonra ayrıntılar da muhakkak oldu! İşte merak edilen 8 sorunun yanıtı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ekonomi kurmaylarıyla birlikte bir toplantı gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili...

EYT kararından sonra ayrıntılar da muhakkak oldu! İşte merak edilen 8 sorunun yanıtı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ekonomi kurmaylarıyla birlikte bir toplantı gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeye ait alınan son kararları açıkladı. İşte EYT konusunda yapılan çalışma ve merak edilen tüm soruların karşılıkları.

EYT DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSIYOR?

Türkiye’de emekli olabilmek için üç kural bulunuyor. Prim ödeme gün sayısını, sigortalılık müddetini ve yaşı tamamlamak… Yapılan düzenleme, kaidelerden birinci ikisini tamamlamış olup da yalnızca yaş sebebiyle emeklilik bekleyenleri kapsıyor. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup prim gün sayısını tamamlayanlar EYT düzenlemesinde faydalanacak.

KURUM AYRIMI VAR MI?

Eski sistemdeki SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için EYT düzenlemesi geçerli olacak.

KAÇ KİŞİYİ ETKİLEYECEK?

EYT düzenlemesiyle yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emekli olma hakkına kavuşuyor.

YAŞ HUDUDU OLACAK MI?

Emeklilik hakkının kullanılması konusunda rastgele bir yaş sonu uygulanmayacak.

ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLER NE OLACAK?

Emekli olduktan sonra toplumsal güvenlik takviye primi ödeyerek çalışmaya devam edecek olanlar için toplumsal sigorta prim teşviki getirilecek.

PATRONLARA DAYANAK VAR MI?

İşverenlere kıdem tazminatı ödemede zahmet çekmemeleri için Hazine ve Maliye Bakanlığı Kredi Garanti Fonu takviyeli bir kredi paketini devreye alacak.

YENİ TAKIMA GEÇENLER NE YAPACAK?

Taşerondan takıma alınanlardan çabucak emekli olmayı tercih etmeyecekler için farklı bir geçiş düzenlemesi hazırlanıyor.

EYT DÜZENLEMESİ NE VAKİT YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Düzenlemenin 2023 yılının başında TBMM’ye sunulması ve akabinde yasalaşması bekleniyor. Yürürlük tarihinin ise 1 Ocak 2023 olacağı kestirim ediliyor.