Dijitalleşen KOBİ’ler ciroyu katladı

Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iştirakinde,...

Dijitalleşen KOBİ’ler ciroyu  katladı

Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iştirakinde, 30 banka ve e-para kuruluşunun takviyesiyle 2019 yılında hayata geçirilen “İşimi Yönetebiliyorum Programı” beşinci faaliyet periyodunda Anadolu’daki ’lerle buluşmaya Bursa’dan başladı. Bugüne kadar 4 bin 166 KOBİ’ye erişilen ve 315 KOBİ’ye fiyatsız danışmanlık hizmeti verilen program kapsamında yapılan toplumsal tesir tahlili, hakikat yönlendirmelerle iktisadın belkemiği KOBİ’lerin cirolarını arttıracağını ortaya koydu. Tahlile nazaran, eğitimlere katılan KOBİ’lerin cirolarında yüzde 66, toplumsal medya ve dijital pazarlama araçlarını kullanımda ise yüzde 28 artış görüldü.

ÖZGÜVENLERİ ARTTI

KOBİ’lerin yüzde 35’inden fazlası strateji ve iş geliştirme planı yapmaya, yüzde 20’sinden fazlası ise amaç belirleyip bunları takip etmeye başladı. Bu süreçte finans ve dijitalleşme hünerlerinde yüzde 18.3, idare hünerlerinde yüzde 20.2, özgüven ve motivasyonlarında yüzde 19.5 artış kaydedildi. Eğitimlerde KOBİ’lere finansmana erişim, işletmelerde dayanıklılık, e-ticaret ve pazar yerleri ile milletlerarası ticaret ve e-ihracat mevzuları hakkında bilgiler verildi. İşimi Yönetebiliyorum Programı’nın Marmara ve İç Anadolu Endüstrici ve İş Dünyası Federasyonu (MARSİFED) konut sahipliğinde düzenlenen yeni periyot aktifliği kapsamında konuşan TÜRKONFED İdare Heyeti Lider Yardımcısı Serpil Veral, ekonomik ve toplumsal yapının temelini KOBİ’lerin oluşturduğunun altını çizdi.

dijitallesen kobiler ciroyu katladi 0 cZmSpNRj

‘POTANSİYELİ KULLANMALIYIZ’

Dijitalleşen, yeşil ve toplumsal dönüşüme ahenk sağlayan KOBİ’lerin katma bedeli yüksek mal ve hizmetler üreterek, tekrar kurgulanan bedel zincirlerinin içerisinde yer alabileceğine dikkat çeken Veral, “Hedeflediğimiz üzere KOBİ’lerimizi daha da güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi. TÜRKONFED İdare Heyeti Lider Yardımcısı, MARSİFED İdare Heyeti Lideri Ramazan Kaya ise Bursa iktisadı hakkında şunları söyledi: “Bursa’mız en çok ihracat yapan beşinci vilayet olarak GSYH’ye yüzde 4.2’lik katkı sağlıyor. Fakat bu potansiyeline karşın GSMH’de kişi başı gelirde 10 bin hududunda yer alıyor. Bursa’nın kişi başı gelirini artırmak, yüksek katma bedel yaratmak için yapılması gereken sıçrama, bilgi ve irtibat ile hizmet bölümlerinin gelişmiş ekonomilerdeki üzere entegre bir formda gelişmesini sağlamaktan geçiyor.”

DESTEKLER DEVAM EDECEK

Açılışın akabinde Visa Türkiye Kurumsal Toplumsal Sorumluluk Kıdemli Müdürü Didem Karabuda, İşimi Yönetebiliyorum Programı’nın tanıtımını yaptı. Programın eğitim kısmında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Yanık “İşletmelerin Temel Faaliyet Döngüsü ve Finansmana Erişim”, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış ise “İşletmelerde Dayanıklılık” hakkında KOBİ’lere bilgi verdi. Trendyol Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi Özkan Çokaygil “E-ticaret ve Pazar Yerleri”, Vakko Holding Milletlerarası Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi Meltem Polat da “Uluslararası Ticaret ve E-İhracat”ı anlattı. Aktiflikte ayrıyeten iştirakçiler ortasındaki ticareti geliştirmek maksadıyla ‘İşimi Yönetebiliyorum Ticaret Köprüsü’ oturumu yapıldı. Proje kapsamında yapılan çalışmalar ve araştırmalar ile KOBİ’lerin gereksinimlerine nazaran geliştirilen eğitim içerikleri ve takviyelere bu yıl da devam edilecek.