Kadın hastanın karnından 16,9 kiloluk dev kitle çıktı

Kadın hastanın karnından 16,9 kiloluk dev kitle çıktı SAMSUN – Nefes alma ve böbrek ağrısı...

Kadın hastanın karnından 16,9 kiloluk dev kitle çıktı

Kadın hastanın karnından 16,9 kiloluk dev kitle çıktı

SAMSUN – Nefes alma ve böbrek ağrısı şikayetiyle doktora başvuran bayan hastanın karnından 16,9 kiloluk dev kitle çıkartıldı. 40 yıldır cerrah olan Prof. Dr. Cazip Üstün, meslek hayatında gördüğü en büyük kitleyi hastanın karnından çıkartarak, hastayı sıhhatine kavuşturduklarını tabir etti.

“Hasta ameliyata 65 kilo girdi, 48 kiloya düştü”

Karnından 16,9 kilo kitle çıkartılan bayanın 65 kilo girdiği ameliyattan 48 kilo olarak çıktığını vurgulayan Prof. Dr. Cazip Üstün, “Doktorlukta 40. meslek yılımdayım. Bu vakte kadar bir insanın bedeninden çıkarttığım en büyük kitle 10,5 kiloydu. Son hastamızdan çıkarttığım kitle ile rekorumu kırmış oldum. Hastamızdan 16,9 kilo kitle çıkarttım. Hastamız 48 yaşındaki bir bayandı. Sivas’tan Samsun’a ameliyat olmak için geldi. Kendi telaffuzuna nazaran ‘karın civarında büyüme’ nedeniyle doktora gitmiş orada ‘karın etrafına yağ biriktiğini söylediklerini’ tabir etti lakin pek inandırıcı değil. Genelde hanımlar bu ameliyat işlerinden korkuyorlar hele de bekarlarsa daha çok korkuyorlar. Bu hastamız da bekar bir hasta. Hastamız ameliyat öncesi 65 kiloydu. Ameliyatta bedeninden 16,9 kiloluk bir kitle çıkarttık ve 48 kiloya düştü. 1 gece ağır bakımda yatan hastamızı daha sonra olağan servise aldık. Bundan sonra da bir sorun çıkacağını zannetmiyoruz. Ameliyat sonrası parçayı tahlile yolladık ve patalog ‘iyi huylu’ diye rapor verdi. Detaylı rapor daha sonra çıkacak” dedi.

“16,9 kilo kitle benim meslek hayatımdaki rekorum”

16,9 kiloya ulaşan kitlenin hastanın birtakım iç organlarına da ziyan verdiğinin altını çizen Cazip Üstün, “Ameliyatın akabinde kitleyi çıkarttık ve bundan sonra bir sorun teşkil etmeyecek. Ameliyattan önde yapılan tetkiklerde kitle o kadar büyük ki diyaframı üste kaldırmış. Yani soluk alıp vermekte hasta badire yaşıyordu. Kitlenin sağ böbrek üzerine bası yapmasıyla tekrar o böbrekteki idrar akımı azalmış ve böbrek artık şişmeye başlamıştı. Hastaya biraz daha müdahale etmesek o böbreğini kaybedecek duruma gelebilirdi. Artık çok şükür bu badirelerin hepsi vakit içerisinde geçecek. Vakit zaman bu türlü büyük kitleler bedende olabiliyor. Büyüklük olarak bakarsak hastadan çıkartılan 16,9 kilo kitle benim meslek hayatımdaki rekorum olarak tarihe geçti” diye konuştu.

“Her vakit giydikleri pantolon ya da etek dar gelmeye başladıysa çabucak doktora başvurun”

Kadınların benzeri bir kasvet yaşamaması için ikazlarda bulunan Prof. Dr. Üstün, ayrıyeten şunları söyledi:

“Kadınlar, karın etraflarında genişleme olduğunda kesinlikle bir tabibe gitmeliler. Bu olağan kilo almada olabilir yahut karaciğer ile ilgili problemlerde yani asit üzere karın içinde sıvı birikmiş olabilir. Bunların dışında yumurtalıklarda ya da rahimle ilgili kitle de olabilir. Karın etrafı genişlediyse, her vakit giydikleri pantolon ya da etek dar gelmeye başladıysa kesinlikle bir tabibe başvursunlar.”

İhlas Haber Ajansı / Erdi Demür – Sıhhat