Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akdeniz ve Ege’deki politikaları nedeniyle Yunanistan’ı 3 dilde uyardı: Aklınızı başınıza alın

İzmir Seferihisar’da düzenlenen Efes-2022 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akdeniz ve Ege’deki politikaları nedeniyle Yunanistan’ı 3 dilde uyardı: Aklınızı başınıza alın

İzmir Seferihisar’da düzenlenen Efes-2022 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Yunanistan’la yaşanan meselelere değindi. Erdoğan, Yunanistan’a Ege Adaları’nın silahlandırılması üzerinden çok sert reaksiyon gösterdi.

3 LİSANDA PAYLAŞIM YAPTI

Akşam saatlerinde toplumsal medya üzerinden İngilizce, Yunanca ve Türkçe olmak üzere 3 lisanda paylaşım yapan Erdoğan, Yunanistan’ı bir sefer daha açık açık uyardı.

“SONU FELAKETLE BİTECEK BİR ÇABA”

“Türkiye kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemez lakin kendi hakkını, hukukunu da kimseye çiğnetmez.” diyen Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de ülkemiz ana karasına 2 kilometreden daha az, Yunanistan’a ise 600 kilometreden daha fazla uzaklıktaki Meis Adası için 40 bin kilometrelik deniz yetki alanı talep etmenin manasını milletlerarası topluluğun takdirine bırakıyoruz. Gayrı askerî statüdeki adaların çeşitli tatbikatlara dâhil edilerek NATO ve üçüncü taraf ülkelerin de bu hukuksuzluğa alet edilmeye çalışılması, sonu felaketle bitecek bir gayretin ötesinde manaya sahip değildir.” dedi.

Erdoğan paylaşımının devamında şunları söyledi:

“Yunanistan tıpkı vakitte Avrupa Birliği üyesi olmasına karşın birliğin kıymetlerini, üniversal insan haklarını, memleketler arası muahedeleri hiçe sayarak Batı Trakya, Rodos ve İstanköy’de yaşayan Türk azınlığa baskı uygulamayı sürdürüyor. NATO içinde her bakımdan en yüksek bedeli ödeyen müttefik olarak son iki yıldır askerî heyet toplantı davetlerimize yanıt dahi vermeyen Yunanistan’ın kışkırtmalarını soğukkanlılıkla karşıladık. Lakin muhatabımızın sabrımızı ve soğukkanlılığımızı yanlış anladığını görüyoruz.

“AKLINIZI BAŞINIZA ALIN”

Yunanistan’ı, tıpkı bir asır evvel olduğu üzere pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, telaffuzlardan ve hareketlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz. Türkiye, Ege’deki haklarından vazgeçmeyeceği üzere adaların silahlandırılması konusunda milletlerarası mutabakatların kendisine tanıdığı yetkileri gerektiğinde kullanmaktan da geri durmayacaktır.”