Avrupa Birliği’nden, Facebook’un ana şirketi Meta’ya 1.3 milyar dolarlık para cezası

Avrupa Birliği, Pazartesi günü Meta’ya 1.3 milyar dolarlık saklılık cezası vererek Ekim’e kadar Atlantik ötesi...

Avrupa Birliği’nden, Facebook’un ana şirketi Meta’ya 1.3 milyar dolarlık para cezası

Avrupa Birliği, Pazartesi günü Meta’ya 1.3 milyar dolarlık saklılık cezası vererek Ekim’e kadar Atlantik ötesi bilgi transferini durdurmasını talep etti. Bu ceza, AB’nin sıkı bilgi saklılığı maddelerinin beş yıl evvel uygulanmaya başlanmasından bu yana verilen en büyük ceza.

İTİRAZ ETMEYİ PLANLIYOR

Dublin’deki Avrupa merkezi Meta, İrlanda’nın Bilgi Müdafaa Komitesi tarafından denetlenmekte. Meta, Avrupa’daki kullanıcıları için hizmetlerin durdurulabileceği ihtarında bulunmuştu ve bu kararın çabucak durdurulması için itiraz etmeyi planlıyor.

avrupa birliginden facebookun ana sirketi metaya 13 milyar dolarlik para cezasi 0 buEjk2T1

HUKUKİ GAYRETTE YENİ EVRE

Bu durum, 2013 yılında başlayan ve Avusturyalı avukat ve saklılık aktivisti Max Schrems’in, Facebook‘un bilgi kullanımı hakkındaki şikayeti ile gelişen bir hukuksal çabada yeni bir evreye işaret ediyor. AB ve ABD ortasında bilgi saklılığı konusunda farklı bakış açıları olduğunu ortaya koyuyor.

avrupa birliginden facebookun ana sirketi metaya 13 milyar dolarlik para cezasi 1 dMf6EWZL

GİZLİLİK KALKANI MUAHEDESİNİ İPTAL ETTİ

2020’de AB’nin en yüksek mahkemesi, AB-ABD bilgi transferlerini düzenleyen Saklılık Kalkanı muahedesini iptal etti. Bu, Meta’nın Atlantik ötesi bilgi transferlerini düzenlemek için kullanılan standart tüzel kontratlar üzerindeki tesirini gözden geçirmesine neden oldu. Fakat AB’nin bilgi zımnilik yetkilileri geçen ay bu bahisteki İrlanda düzenleyicilerinin birinci kararını veto etti.

YALNIZCA FACEBOOK İÇİN GEÇERLİ OLACAK

Açıklanan karar, Meta’nın da sahibi olduğu Instagram ve WhatsApp için değil, sırf Facebook için geçerli. Meta, karara itiraz edeceğini ve Facebook’un Avrupa Birliği’ndeki hizmetinde derhal bir kesinti olmayacağını söyledi.