Ankarada Kore Günleri etkinliklerine yoğun ilgi

KORE VE TÜRKİYE ARASINDA DİPLOMATİK İLİŞKİLERİN 65. YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI SÜRÜYOR. GENÇLİK PARKI’NDA DÜZENLENEN ETKİNLİKLERE BAŞKENTLİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ.

Ankarada Kore Günleri etkinliklerine yoğun ilgi

Kore ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin 65. yıldönümü kutlamaları sürüyor. Gençlik Parkı’nda düzenlenen etkinliklere başkentliler yoğun ilgi gösterdi.


Kore-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 65. yıl dönümü etkinlikleri, iki dost ülkenin köklü bağlarını geliştirmeye devam ediyor. 65. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Kore-Türkiye arasındaki kültür-sanat alışverişi artarken; Başkentliler Kore kültürünü, sanatını, tarihini ve dilini daha yakından tanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali çeşitli kültürleri Ankara’da buluşturuyor.


Kore Kültür Günü Etkinliğine Başkentliler büyük ilgi gösterdi. Kore kültürün simgesel değerlerinden olan Samulnori, Yelpaze Dansı Gösterisi, Kore-Türkiye Dostluk Korusu ile İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu’nun sahnesi ilgiyle izlendi. Müzik ve dans gösterilerinin ardından sahneye çıkan Kore Kukkiwon Taekwondo takımı gösterisi izleyiciler tarafından heyecanla takip edildi. Kore-Türkiye arasındaki dostluğu pekiştiren gösteriler izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.


Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı ve Kore Kültür Merkezi Genel Müdürü Kee Houng Park, gösterilere gösterilen ilgiden oldukça memnundu. Park, Türkiye ve Kore arasındaki ilişkilerin uzun yıllara dayandığını söyledi. Kee Houng Park, “Bin yıl önce atalarımız, aynı Asya topraklarında yaşadıktan sonra 1950 yılı Kore savaşında Türkiye’nin yardım etmesiyle kanla yoğrulan kardeş sevgimiz, 1957 yılında kardeş ülke olarak diplomatik ilişkilerimizin kurulmasında da vesile olmuştur. Kan kardeş olan iki ülke 2002 Dünya Kupası’nda 3. ve 4.lük maçlarının stantlarını kaplayan her iki ülkenin büyük bayrak ve taraftarların desteği, 2021 yılında Tokyo Olimpiyatları kadın voleybol maçının çeyrek finallerinden sonra Türkiye orman yangınlarının ardından Kore’nin yardım için gönderdiği 150.000 fidan, iki ülke ilişkilerinin çok yakın olduğu anlamına gelmektedir“ dedi.


Kore kültürünün, tarihinin ve dilinin Türkiye’de sevilmesi ve ilgi görmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini de söyleyen Kee Houng Park, “Kore kültürünün dünya çapında ilgi görmesinin nedeni, içeriğinin evrenselliğidir. Bu, ’En Koresel en küreseldir’ ilkesiyle ve Kore kültür sanatçılarının güvenlerinden dolayı mümkün hale gelmiştir. Kore Kültür Merkezi, ’kültür ve sanatın en iyi etkileşim yolu iletişim’ olduğu inancıyla Türkiye ve Kore iki ülke ilişkilerinin siyaset, ekonomi, savunma, kültür gibi tüm alanlarda gelecekte de gelişmesi için elimizden gelenini yapacağız” dedi.


Kore-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 65. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kore Kültür Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikler önümüzdeki günlerde de devam edecek.