Alerjisi olan kişilere “Kounis sendromu” uyarısı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Servet Altay, alerjik...

Alerjisi olan kişilere “Kounis sendromu” uyarısı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Servet Altay, alerjik rahatsızlığı bulunan hastalarda, arı ısırması, böcek sokması ve yanlış ilaç kullanımı üzere durumlarda kounis sendromu (alerjiye bağlı kalp krizi) tablosunun gelişebildiğini söyledi.

Altay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alerjik hastalığı olan şahıslarda rastgele bir alerjen unsurdan kaynaklı ani kalp rahatsızlıklarının görüldüğünü tabir etti.

Alerjik rahatsızlıkları bulunan şahısların dikkatli olması gerektiğini belirten Altay, şöyle devam etti:

“Astım ve alerjik dermatit üzere alerjik hikayesi olan şahıslarda rastgele bir alerjen hususa karşı kalp krizi ortaya çıkabiliyor. Buna literatürde kounis sendromu (alerjiye bağlı kalp krizi) diyoruz. Türkiye’den de son devirde ağır bildirimler alıyoruz. Alerjik yapısı olan birinde ağrı kesiciler, bilmediği rastgele bir ilaç, arı sokması, böcek ısırması, çeşitli kimyasallara maruz kalma, kimi bitkisel eserler ya da bazen yediği yemeğin içinde bulunan bir unsur bu sendromu ortaya çıkarabiliyor.”

Altay, kounis sendromunda ilaç kullanımı, böcek ısırması, arı sokması üzere alerjik nedenlerle kalp kasının çalışmasının olumsuz etkilendiğini lisana getirdi.

“Bilmediğiniz ilaçları kullanmayın”

Kounis sendromunda hastalarda göğüs ağrısı, çarpıntı, döküntü ve nefes darlığı üzere belirtilerin görüldüğüne dikkati çeken Altay, şunları kaydetti:

“Aslında karşımıza bir kalp krizi tablosuyla geliyor. Hem elektrokardiyografi bulguları hem de kan analizleri kalp krizini gösteriyor. Bu hastalara anjiyo yaptığımızda damarlar açık çıkıyor. Bu rahatsızlık tablosunda histamin üzere prostaglandin üzere çeşitli hususlar salgılanıyor damarlarda daralma yapıyor. Bu müddet içinde hastalarda ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği gelişebiliyor. O nedenle alerjik bünyesi olan bireylerin bilmediği ilaçları kullanmaması, gereksiz ağrı kesici ve antibiyotiklerden uzak durmasını öneriyoruz. Bu türlü şahıslarda arı sokması ve böcek ısırması üzere durumlardan sonra nefes darlığı, göğüs ağrısı beklenmedik bir durum olursa alerjik kalp krizi tablosu yaşanabileceğini düşünerek en yakın acile ya da kardiyoloji kısmına başvurmaları gerekiyor.”

Doç. Dr. Altay, yakın vakitte kounis sendromu yaşayan bir hastayı tedavi ettiklerini anlattı.

Erken müdahale ve tedaviyle hastanın sıhhatine kavuştuğunu lisana getiren Altay, “Geçen gün alerjik hikayesi olan 27 yaşındaki bir hastamız bir böcek ısırması sonrasında kalp kriziyle bize geldi. Elektrokardiyografi ve kan analizleri kalp krizini gösteriyordu. Fakat yaptığımız anjiyoda damarları büsbütün açık gördük. Uygun tedaviyle hastayı kısa müddette taburcu ettik lakin bu hususta dikkatli olmasını söyledik.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Gökhan Zobar – Sıhhat